Tu praca wre niezależnie od panujących warunków. Ani pandemia, ani zimowa aura nie zatrzymały prac w Kortowie, a te zwracają uwagę już na wjeździe do Olsztyna. Mowa o powstającym u zbiegu ul. Warszawskiej i Dybowskiego nowym gmachu UWM, który będzie siedzibą wydziałów Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się 2 października 2020. prace maja zakończyć się 2023.
Bardzo się cieszę, że w 2023 roku będziemy już mogli oddać do dyspozycji studentom i pracownikom obu tych wydziałów nową siedzibę. Wszystko wskazuje na to, że tak będzie, być może nawet uda nam się trochę wcześniej, dlatego, że wszystkie prace idą zgodnie z harmonogramem, nie ma żadnych opóźnień – mówi rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.
Budynek będzie mieć ponad 12,5 tys. m2 powierzchni. Każdy wydział otrzyma ponad 2 tys. m2 do własnej dyspozycji. Reszta to część wspólna. Elewacja nawiązywać będzie do zabytkowej architektury starej części Kortowa, ale także współgrać z nową zabudową. W budynku oprócz sal wykładowych, znajdą się: sala sądowa, ćwiczeń form teatralnych, przedszkolna, logopedyczna, zajęć praktyczno-technicznych, sala muzyczna i laboratorium kryminalistyczne. Uczelnia nie rozpoczęłaby tak potężnej inwestycji bez wsparcia finansowego.
Mamy też zapewnione dodatkowe wsparcie finansowe, bo w końcówce roku otrzymaliśmy decyzję. Dostaliśmy kolejnych 18 milionów na realizacje tej inwestycji, to jest w sumie 100% tego , co mogliśmy dostać z ministerstwa, stąd wielka wdzięczność i podziękowanie dla ministerstwa, że dostrzega nasze potrzeby – mówi rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.
Wcześniej UWM uzyskał dofinansowanie z ministerstwa nauki w wysokości 16 ml zł. Koszt budowy wyniesie 72 mln zł. Zobacz, jak aktualnie wygląda budowa [zdjęcia].
Niemal po sąsiedzku trwa budowa polikliniki przy Wydziale Medycyny Weterynaryjnej.
Wkrótce wyremontowany zostanie też chociażby jeden z akademików. Dzięki dofinansowaniu prac Dom Studencki nr 10 zyska nowoczesne wnętrze.
Źródło: Olsztyn Kortowo. Ten budynek „rośnie w oczach” i to nie jedyna ważna inwestycja [AUDIO]