Olsztyn najbardziej skandynawskim miastem w Polsce. Ranking dochodów i nierówności miast wojewódzkich
Główny Urząd Statystyczny przygotował zestawienie przychodów osób zamieszkałych w polskich miastach wojewódzkich oraz nierówności dochodowe, korzystając z danych na 2018 rok. Wynika z niego, że im większe miasto, tym większe nierówności. Na liście znajduje się jednak kilka wyjątków. Jednym z nich jest stolica Warmii i Mazur.
Według analizy przeprowadzonej przez portal 300Gospodarka, Olsztyn ma nie tylko jednych z najlepiej zarabiających mieszkańców wśród miast wojewódzkich w Polsce, ale też jedne z najniższych nierówności dochodowych. - Stolica województwa warmińsko-mazurskiego może pochwalić się stosunkowo wysoką medianą zarobków (6 najwyższą na 18 miast) – pomimo tego, że jest to dopiero 15 największe miasto na liście - podaje portal. Co więcej, jest to drugie miasto wojewódzkie o najniższym wskaźniku nierówności dochodowych. Podobne tendencje można zaobserwować m.in. w Skandynawii.
Jedne z najmniejszych nierówności można zauważyć również w Białymstoku, Opolu oraz Rzeszowie. Z kolei największe odnotowano w Łodzi, Zielonej Górze czy w Kielcach.