Zgodnie z wprowadzaną przez Ministerstwo Zdrowia zmianą modelu psychiatrii dziecięcej,w Polsce ma powstać około 300 takich ośrodków. Na tę chwilę na terenie powiatu olsztyńskiego placówka utworzona w biskupieckim szpitalu jest pierwszą i jedyną, a także jedną z niewielu w województwie warmińsko-mazurskim.
Opieka psychologiczna to w naszym regionie ogromna biała plama. Nasz szpital od lat oferuje swoje usługi w tym zakresie osobom dorosłym, ale zależało nam na tym, by zakres usług rozszerzyć także na młodego pacjenta. Zgodnie z wprowadzaną przez Ministerstwo Zdrowia zmianą modelu psychiatrii dziecięcej, docelowo w Polsce na poziomie powiatów ma powstać około 300 takich ośrodków. Na tę jednak chwilę na terenie powiatu olsztyńskiego placówka utworzona w naszym szpitalu jest pierwszą i jedyną, a także jedną z niewielu w województwie warmińsko-mazurskim. Świadczenia są całkowicie bezpłatne dla pacjenta. To usługi świadczone na tzw. pierwszym poziomie referencyjnym, który w Polsce do tej pory nie istniał – zauważa Marta Maciejewska, dyrektor Szpitala Powiatowego im. Jana Mikulicza w Biskupcu.
Opieką Ośrodka mogą być objęte dzieci i młodzież podlegająca obowiązkowi szkolnemu, jednak nie później niż do ukończenia 21 roku życia, a także ich rodziny lub opiekunowie prawni. Zgłoszenie nie wymaga skierowania, a świadczenia są bezpłatne – refundowane przez NFZ. Rejestracja pod numerem telefonu 89 71563 06.
Właśnie w Biskupcu otworzyliśmy pierwszy taki oddział psychologiczno-terapeutyczny, który będzie pomagał dzieciom i młodzieży uczącej się do lat 21. Zajmują się tym fachowcy od psychologii i terapii, która jest jak gdyby takim pierwszym przedsionkiem działań związanych z niesieniem pomocy – mówi starosta olsztyński Andrzej Abako. - proszę rodziców i nauczycieli, by reagowali na potrzeby dzieci, kiedy zachowują się inaczej, kiedy coś się dzieje. Nasza poradnia jest otwarta i na pewno znajdziecie tam pomoc.
Powstały ośrodek oferuje nowatorską i zgodną z najnowszymi wytycznymi formę opieki nad młodymi pacjentami. Oferuje wsparcie specjalistów: psychologa, psychoterapeuty i terapeutów środowiskowych, którzy w razie potrzeby mogą odwiedzić pacjenta w domu, ale też wspomagają go socjalnie, na przykład pomagając umówić się z lekarzem. Zgodnie z ideą leczenie ma być możliwie szerokie.
Problemy psychologiczne u młodych pacjentów różnią się od tych u dorosłych. Rzadko dotyczą tylko jego samego, zwykle chory jest cały system, coś się dzieje w rodzinie, szkole. Terapii zostają więc poddani dziecko lub nastolatek, ale często także rodzice. Leczenie jest więc kompleksowe, tak by młodemu człowiekowi w trudnym okresie dojrzewania udało się wyjść ze „ślepej uliczki”, pokonać lęki, poprawić koncentrację, podnieść poczucie własnej wartości. A rodzicom pomagamy być „wystarczająco dobrymi”, by przygotować dziecko do wejścia w dorosły świat – tłumaczy kierujący Ośrodkiem dr Tomasz Żyśko, specjalista psychiatrii.
Specjaliści oferują pomoc w rozwiązaniu problemów psychologicznych i emocjonalnych przede wszystkim poprzez terapię. – Jest ona rozwiązaniem pierwszoplanowym i najbardziej skutecznym w tym okresie. Dzięki metodzie pracy poprzez słowo i słuchanie leczymy przyczynę problemów, a nie same skutki jak w przypadku leków – dodaje dr T. Żyśko.
Źródło: Psychiatria dziecięca. W Biskupcu ruszył ośrodek dla Dzieci i Młodzieży [AUDIO]