Ankieta, którą przygotowali eksperci, ma pomóc w odpowiedzi na kluczowe pytania - mówi Piotr Rzymski z Zakładu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego.
Jak kształtować komunikaty dotyczące szczepień i szczepionek, jak przygotowywać materiały eksperckie, ale dla nie-specjalistów. Czy należy je tworzyć dopiero, kiedy nowe szczepionki w kolejnej technologii są autoryzowane, czy też wyprzedzać fakty, aby wyprzedzać falę rozmaitych nieprawd.
Anonimową ankietę można znaleźć na stronie profitest.pl. Może ją wypełnić jeszcze niezaszczepiona osoba. Całość zajmuje nie więcej niż pięć minut. Na razie w badaniu wzięło udział około tysiąca osób. Pierwsze obserwacje naukowców - jak sami przyznają - zaskakują.
Okazuje się, że na ten moment szczepionki RNA cieszą się największym stopniem zaufania, co zapewne wynika z tego, że właśnie o nich słyszymy od tygodni i wiemy o nich najwięcej. Mimo, że na początku programu to właśnie tych szczepionek Polacy się bali najbardziej.
Na nastawienie do szczepień wpływ mają m.in.: poziom edukacji, przekonania religijne i polityczne czy wcześniejsze doświadczenia w gabinecie zabiegowym.