To jedna z najstarszych nekropolii na terenie Poznania. Założony w 1833 roku cmentarz położony jest w dolnej części południowo-zachodniego stoku Cytadeli, przy alei Armii Poznań. Spoczywają tam parafianie pobliskiego kościoła św. Wojciecha oraz wiele zasłużonych dla miasta i Wielkopolski osobistości. Terenem opiekuje się Zarząd Zieleni Miejskiej, który przy współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków, zlecił wykonanie renowacji 18 najcenniejszych pod względem historycznym i artystycznym nagrobków.
Trwające od lipca prace zakończyły się w grudniu. Odnowiono mogiłę zmarłego w 1936 roku prof. Jana Grochmalickiego, działacza na rzecz ochrony przyrody, rektora Uniwersytetu Poznańskiego czy Bernarda Milskiego, redaktora "Gońca Wielkopolskiego" i założyciela "Gazety Gdańskiej". Odrestaurowano także groby Konstantego Hrynakowskiego, chemika, profesora UP, twórcy pierwszego w Polsce muzeum farmaceutycznego, a także płk. Erwina Więckowskiego, legionisty i komisarycznego prezydenta Poznania w latach 1934-1937. Remontu doczekał się nagrobek Mariana Kratochwila, konsula honorowego Austrii i jego żony Zofii oraz Tadzinka Nitschego, zmarłego w 1935 roku chłopca. Autorem ostatniego nagrobka jest rzeźbiarz Wawrzyniec Kaim.
Wykonawcą renowacji była wrocławska firma Alta. Koszt prac wyniósł ponad 300 tys. zł. Środki pochodziły z budżetu Miasta Poznania. Inicjatorem renowacji nagrobków był społecznik Adam Suwart.
To nie pierwsze działania Zarządu Zieleni Miejskiej na rzecz zachowania cmentarza parafii pw. św. Wojciecha. W 2019 roku zabezpieczono pozostałości mogił, które mogły stanowić zagrożenie dla odwiedzających dawny cmentarz.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Źródło: Na jednej z najstarszych nekropolii Poznania odnowiono zabytkowe nagrobki