przeszczep

i

Autor: Getty Images

O transplantologii rozmawiali w Poznaniu uczniowie z 32 wielkopolskich szkół.

2022-10-26 15:53

​Ruszyła 15. edycja kampanii "Drugie życie". Coraz mniej Polaków decyduje się na wypełnienie dokumentu, który pozwala na pośmiertne pobranie od nich organów do przeszczepu.

"Głównym problemem polskiej transplantologii nie jest brak pieniędzy, lekarzy czy sprzętu, lecz brak organów do przeszczepów".

Rozmawiamy na kampanii "Drugie życie", żeby uświadamiać, żeby każda osoba, która wyszła z tej sali przy obiedzie czy przy kolacji dzisiaj, poruszyła ten temat w rodzinie. Te oświadczenia woli do tego nam służą. Za pomocą tej karteczki, żebyśmy porozmawiamy z bliskimi i mieli już tą wizję jakie jest nasze zdanie jeśli chodzi o darowanie narządów. 

mówi Jan Stępniak, który jest 15-lat po transplantacji nerki.

W tym roku do końca września odbyło się niecałe tysiąc przeszczepów.

Jeśli chodzi o same przeszczepy to jest ciut gorzej niż było do tej pory, ale musimy wziąć też pod uwagę, że była pandemia. Plus nasz ogólny stan systemu opieki zdrowotnej i słaba świadomość tego co się dzieje i tego co można zrobić.

dodał dr Tomasz Prystacki, Prezes Zarządu Fresenius Medical Care Polska

Na przeszczep czeka teraz blisko 2 tysiące osób. Co czwarty pacjent oczekujący na przeszczep umiera.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Źródło: O transplantologii rozmawiali w Poznaniu uczniowie z 32 wielkopolskich szkół.