Poznań dostał nagrodę specjalną za dostępność usług publicznych podczas pandemii. Kapituła konkursu doceniła autorskie pomysły miasta: Telefon Porad Cyfrowych, Maseczkę Seniorro, Zakupy dla Seniora czy Telefon Serdeczności.
Dostępne miasta to takie, w których osoby z niepełnosprawnościami mogą żyć samodzielnie i spontanicznie: iść do szkoły czy pracy, być niezależnymi i spotykać się z przyjaciółmi. Miasta, z których usług i programów mogą skorzystać wszyscy - podkreślała podczas uroczystości Helena Dali, komisarz ds. równości Komisji Europejskiej. - Unia Europejska mierzy się z konsekwencjami pandemii. Pomimo tego trudnego kontekstu, wiele miast jest przykładem prawdziwej dostępności. Sześć z nich znalazło się na krótkiej liście. Wiem, że sędziowie byli pod wrażeniem wszystkich zgłoszeń. Ale jedno miasto wyróżniało się zdecydowanie - to tegoroczny zdobywca Nagrody specjalnej za dostępność usług publicznych w czasie pandemii: Poznań. Gratuluję! Zasługujecie na tę nagrodę, bo jesteście prawdziwym przykładem dostępności dla każdego w Unii Europejskiej.
Sędziowie zwrócili też uwagę na to, że codzienne informacje o przebiegu pandemii w Poznaniu, transmitowane za pomocą miejskich kanałów w serwisach społecznościowych - były zawsze tłumaczone na język migowy.
Od samego początku pandemii wiedzieliśmy, że musimy wspierać naszych mieszkańców. Szczególną uwagę zwróciliśmy na seniorów i osoby z niepełnosprawnościami - czyli na osoby w grupie wysokiego ryzyka. Zależało nam na tym, by mogli skorzystać z usług publicznych dopasowanych do potrzeb życia codziennego, nie rezygnując z zasad bezpieczeństwa - powiedział prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 50 miast, w finale znalazło się sześć - obok Poznania, także Gdynia, która zajęła trzecie miejsce w konkursie głównym. Zwyciężyło natomiast szwedzkie Jonkoping.