Przemoc dotyka coraz więcej rodzin z powiatu trzebnickiego

i

Autor: Tumisu / Pixabay Przemoc dotyka coraz więcej rodzin z powiatu trzebnickiego

Wielkopolska: Darmowa pomoc dla osób dotkniętych przemocą domową! Kto może skorzystać?

2020-12-08 17:00

Profesjonalną pomoc psychologiczno-terapeutyczną zaoferowały mieszkańcom samorządy tworzące Metropolię Poznań. Pod numerem 61 22 11 112 konsultanci czekają na kontakt ze strony osób dotkniętych przemocą domową w czasie pandemii. To kolejna odpowiedź stowarzyszenia 23 samorządów na sytuację związaną z koronawirusem.

Wiosenny lockdown i obecne poważne ograniczenia w przemieszczaniu mają też efekty uboczne. Dużo więcej czasu spędzanego w domach prowadzi niekiedy do pogłębienia lub wytworzenia sytuacji, w której jeden z członków rodziny stosuje przemoc wobec pozostałych. Rzadsze kontakty międzyludzkie dodatkowo ograniczają wsparcie spoza najbliższej rodziny i utrudniają kontakt ze specjalistami. Stąd pomysł samorządów tworzących Metropolię Poznań by uruchomić pomoc skierowaną właśnie do osób dotkniętych przemocą domową. Temat został zainicjowany na listopadowym spotkaniu przedstawicieli samorządów tworzących Metropolię Poznań.

To reakcja na sygnały, które do nas trafiają. Często przypadkiem okazuje się, że długi czas spędzany w wąskim gronie wzmaga agresję ze strony bliskiej osoby. Człowiek w takiej sytuacji nie może liczyć na najbliższych, a z takim problemem na zewnątrz zwróci się tylko do kogoś, komu ufa. Dlatego postawiliśmy na zdalne wsparcie specjalistów

podkreśla Tomasz Szrama, burmistrz Obornik. 

Zupa Emeryta u Gessler

informuje Piotr Wojnowski z Poznańskiego Centrum Profilaktyki Społecznej.

QUIZ. Slang młodzieżowy 2020. Jeśli nie przekroczysz wyniku 5/10, jesteś boomerem

Pytanie 1 z 10
Na początek rozpracujmy słowo z tytułu. Kim jest "boomer"?

Problem został zauważony władze Poznania, które już wcześniej zorganizowały telefoniczne porady ze strony konsultantów Poznańskiego Centrum Profilaktyki Społecznej. Ten pomysł postanowiły poszerzyć pozostałe samorządy Metropolii i do końca roku psychologowie i psychoterapeuci PCPS odbierają telefony od mieszkańców gmin i miast Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń. Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem i Tarnowo Podgórne.

Pierwszego dnia po informacji o współpracy z Metropolią Poznań zadzwoniło 6 osób. Wśród nich kobieta, która po 10 latach przemocy ze strony męża uznała, że potrzebuje pomocy. Opowiedziała nam o nękaniu fizycznym i psychicznym. Jest już umówiona na rozmowę z psychologiem, wszczęliśmy też procedurę założenia Niebieskiej Karty

PCPS zapewnia nieodpłatną profesjonalną pomoc psychologiczno-terapeutyczną. Dzwoniący pod numer telefonu 61 22 11 112 mogą skorzystać z konsultacji, poradnictwa psychologicznego, psychoedukacji oraz terapii traumy. Usługi świadczone są zdalnie z wykorzystaniem komunikatorów internetowych, takich jak WhatsApp, Zoom, Skype, a także telefonicznie. W sytuacjach wyjątkowych, związanych z brakiem lub znaczącym utrudnieniem możliwości swobodnego skorzystania z pomocy oferowanej zdalnie, można skorzystać z bezpośredniego kontaktu ze specjalistą w Punkcie informacyjno-konsultacyjnym PCPS przy ul. Głogowskiej 27 w Poznaniu (w bezpośrednim sąsiedztwie zintegrowanego centrum komunikacyjnego PKP/PKS).

Źródło: Wielkopolska: Darmowa pomoc dla osób dotkniętych przemocą domową! Kto może skorzystać?