Cały czas potrzebne jest osocze ozdrowieńców. I to apel nie tylko Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, ponieważ problem z oddawaniem osocza pojawia się niemal w każdym rejonie Polski. O tym, że osocze jest bardzo ważne chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Pomaga ono w leczeniu chorych na Covid-19. Żeby zachęcić do jego oddawania władze Jarocina kuszą w nietypowy sposób.
O pomyśle poinformował Burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.
W tych trudnych czasach solidarność jest potrzebna ze zdwojoną siłą! Ale dobro wraca, dlatego każdy, kto zdecyduje się na oddanie osocza, otrzyma roczny karnet na basen w jarocińskim Aquaparku
Karnety zaczną obowiązywać w dniu, w którym baseny zostaną ponownie otwarte.
Polecany artykuł:
Osocze ozdrowieńców - czy każdy może oddać?
Dawcy muszą spełniać podstawowe warunki:
- Muszą to być osoby, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe.
- Także osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (i dysponują wynikiem badania RNA SARS-CoV-2, który potwierdził zakażenie lub dodatnim wynikiem przeciwciał anty-SARS-CoV-2).
- Od zakończenia przez nie izolacji musi minąć co najmniej 28 dni.
- Tyle samo czasu - 28 dni - musi upłynąć od ustąpienia objawów zakażenia SARS-CoV-2.
- Osocze mogą oddać tylko osoby, które są w wieku 18-60 lat i nie chorują przewlekle oraz nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.
Kobiety, które były w przeszłości w ciąży, mają dodatkowo wykonywane badania na obecność przeciwciał anty-HLA. Jeśli okaże się, że je posiadają - nie mogą oddać osocza, ponieważ mogłoby ono być niebezpieczne dla chorych.