Wykopaliska na Starym Rynku

i

Autor: Iga Nawojczyk

Żółty, jesienny liść... znaleziony podczas badań archeologicznych! Skąd się tam wziął?

2020-12-01 15:12

To znalezisko zdecydowanie wpisuje się w otaczającą nas jesienną aurę. Poznańscy archeolodzy prowadzący badania na starym rynku natknęli się na liść z mosiądzu. Z jakiego okresu pochodzi liść?

Poznańscy archeolodzy dokopali się do późnego średniowiecza i znaleźli ....  liść. Jest bardzo dobrze zachowany, wykonany z mosiądzu i nie jest jedynym znaleziskiem wykonanym z tego materiału, które zostało wykopane na Starym Rynku.

Oprócz tego liścia znajdujemy szereg aplikacji, ozdób stroju, rządu końskiego, a ten liść - nam się wydaje, że jest to półfabrykat, został nieskończony, częściowo zniszczony - tłumaczy kierownik badań z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Kateriny Zisopulu-Bleja.

Badania prowadzone na płycie Starego Rynku pokazują, że jesteśmy częścią kultury zachodnioeuropejskiej.

Podobne zabytki znajdowane są od Wysp Brytyjskich, od zachodu Europy, znajdujemy je zarówno w Poznaniu, jak we Wrocławiu czy Krakowie - między innymi plakietki pielgrzymie świadczące o ruchu pątniczym, który dotyczył zarówno mieszkańców Europy Zachodniej, ale też pielgrzymek poznaniaków - dodaje.

Prace archeologiczne poprzedzają modernizację płyty Starego Rynku.

Posłuchaj, na czym polega endoskopowa operacja zatok przynosowych. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
PlayStation 5 vs. Xbox Series X [PORÓWNANIE DODATKÓW] | ESKA XD - Blogier #9

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...