komputer. zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: pixabay

15 stycznia Dzień z Krajową Mapą Bezpieczeństwa. Mazowiecka policja zachęca by reagować gdy łamane jest prawo

2021-01-15 17:27

Nielegalne wyścigi, zakłócanie porządku czy parkowanie w niedozwolonych miejscach. Dziś mazowiecka policja zachęca do tego by reagować w przypadku łamania prawa i przypomina, że można to zrobić przez internet, za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od września 2016 roku. Jej powstanie poprzedziły konsultacje społeczne, podczas których policjanci rozmawiali z mieszkańcami o najczęściej występujących zagrożeniach na ich terenie. Chodzi tu nie o nagłe sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu, ale raczej o miejsca gdzie najczęściej odbywają się nielegalne wyścigi samochodowe czy motocyklowe, dochodzi do zakłócania ciszy i porządku czy spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. W ciągu czterech lat mieszkańcy Mazowsza skorzystali z mapy ponad 90 tys. razy.  Dzięki czujności obywateli udało się rozwiązać wiele spraw.

- Pragniemy podziękowac wszystkim osobom, które zgłaszają niebezpieczne sytuacje. Wszystkie te zgłoszenia są regularnie sprawdzane. Przykładem naszego wspólnego sukcesu, jest sprawa z powiatu grójeckiego. Dzielnicy z gminy Pniewy, sprawdzając informacje zgłoszone w Krajowej Mapie Bezpieczeństwa, odnalazł nielegalne wysypisko śmieci. Na nieużytkach rolnych, otoczonych lasem, rozrzucone były odpady z zakładu kosmetycznego. Wśród śmieci, znajdowały się rzeczy dające podstawę do wytypowania sprawcy. Dobra współpraca doprowadziła do ustalenia sprawcy, który przyznał się do wywożenia odpadów. Poniósł konsekwencje swego postępowania i posprzątał zaśmiecony teren - powiedział st. aspirant Norbert Cibor z Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. 

Do najczęściej zgłaszanych spraw na Mazowszu należą: przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz nieprawidłowe parkowanie. Policjanci przypominają też, że zgłoszenia w Krajowej Mapie Bezpieczeństwa weryfikowane są najpóźniej w ciągu kilku dni. Gdy potrzebna jest natychmiastowa pomoc mundurowych należy korzystać z numerów alarmowych 997 i 112.

Funkcjonariusze zachęcają by przypadki łamania prawa i zagrożeń zgłaszać przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa także przy pomocy smartfona, tabletu lub komputera wpisując adres strony internetowej: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html.

Sonda
Czy sporty ekstremalne są dla kobiet?
Źródło: 15 stycznia Dzień z Krajową Mapą Bezpieczeństwa. Mazowiecka policja zachęca by reagować gdy łamane jest prawo