9 czarnych punktów na terenie subregionu radomskiego

i

Autor: Samorząd Województwa Mazowieckiego.

9 czarnych punktów na terenie subregionu radomskiego

2023-06-26 9:47

Kolejnych siedem niebezpiecznych miejsc trafiło na listę czarnych punktów wodnych. Tym samym na Mazowszu jest ich w sumie 123, w tym 9 z nich znajduje się w regionie radomskim.

To dane jakie przedstawił samorząd województwa mazowieckiego wraz z Komendą Wojewódzka Policji w Radomiu oraz Komendą Stołeczną Policji w Warszawie. Instytucje prowadzą wspólnie akcję prewencyjną na Mazowszu oznaczając niebezpieczne kąpieliska. - Dbajmy o nasze bezpieczeństwo, wybierajmy strzeżone kąpieliska – mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek Mazowsza:

W tym roku na terenie województwa mazowieckiego utonęło już 13 osób. Najtragiczniejsza w skutkach są zbliżające się miesiące lipiec i sierpień. Dla porównania w zeszłym roku było na Mazowszu 69 utonięć, a w 2021 roku 38. Oczywiście jedną z przyczyn jest wybieranie niestrzeżonych i nieznanych akwenów. Przed takimi miejscami ostrzegają czarno – żółte tablice. Statystyki powinny być tutaj przestrogą dla wszystkich wypoczywających nad wodą.

Jak wskazuje Izastępca komendanta powiatowego policji w Białobrzegach podinsp. Paweł Ozga takimi działaniami staramy się takimi działaniami dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą:

Niebezpieczeństwa drogowe czyhające na kierowców oznaczone są na wiele sposobów, tymczasem woda nie daje aż tylu możliwości. Ze statystyk wynika, że częściej dochodzi do utonięć nad rzekami, jeziorami czy nawet stawami niż nad morzem. Obserwując wodę z brzegu, nie możemy mieć pewności, co kryje się w głębi – czy w tym miejscu jest silny nurt, gdzie jest dno, czy są wiry. Rejon rzeki Pilicy jest dużą atrakcją w sezonie letnim dla mieszkańców powiatu i osób przyjezdnych. Latem poziom wody w rzece jest bardzo niski. Pomimo tego, dużym zainteresowaniem cieszą się spływy kajakowe, które w większości zaczynają się i kończą na terenie powiatu białobrzeskiego w dużej mierze przy mostach na rzece Pilicy.

W subregionie radomskim i powiecie grójeckim w 2022 r. woda pochłonęła 10 ofiar.

Oznaczenie akwenu czarnym punktem jest tożsame z zakazem kąpieli. W subregionie radomskim jest 9 takich miejsc:

  • Rzeka Wisła w Kępeczkach (pow. kozienicki);
  • Rzeka Wisła w m. Kuźmy (pow. kozienicki);
  • Rzeka Wisła w Wilczkowicach Górnych (pow. kozienickich);
  • Rzeka Wisła w m. Kłoda (gm. Magnuszew, pow. kozienicki);
  • Rzeka Wisła w Zajezierzu (gm. Sieciechów, pow. kozienicki);
  • Rzeka Wisła w m. Kolonia Raj (gm. Solec nad Wisłą, pow. lipski);
  • Rzeka Wisła w m. Kłudzie (gm. Solec nad Wisłą, pow. lipski);
  • Wyrobisko pokopalniane po cementowni w Wierzbicy (pow. radomski);
  • Wyrobisko pokopalniane w Szydłowcu (pow. szydłowiecki).
Źródło: 9 czarnych punktów na terenie subregionu radomskiego