Na całym Mazowszu policja zatrzymała 13 nastolatków pod wpływem narkotyków i aż 288, którzy byli pod wpływem alkoholu. Na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa wśród miejsc, gdzie może gromadzić się młodzież zagrożona demoralizacją jest między innymi Plac Jagielloński w Radomiu. To oczywiście tylko jedno z wielu zgłoszonych w regionie miejsc. Funkcjonariusze zastrzegają, że młodzi ludzie nie zawsze łamią prawo, ale i tak trafiają do statystyk:
- Spożywanie alkoholu, narkotyków czy wulgarne zachowanie - to są czyny, które są określane mianem demoralizacji. Są nie do zaakceptowania dla społeczeństwa - wyjaśnia komisarz Justyna Stanik - Rybak z Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu.
Dodaje, że do takich sytuacji dochodzi też w miejscach publicznych. Młodzi czują się bezkarni, a przechodnie odwracają wzrok. Policja apeluje by nie pozostawać obojętnym:
- Rozumiem, że wiele osób obawia się zwracać głośno uwagę, bo były w Polsce przypadki, gdy taka postawa kończyła się np. pobiciem takiej osoby przez agresywnych młodych ludzi. Jednak warto dyskretnie zadzwonić na numer 112, warto też korzystać z internetowej aplikacji jaką jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - dodaje komisarz Justyna Stanik - Rybak.
Policja apeluje też do rodziców by interesowali się tym, co ich pociechy robią w czasie wolnym od zajęć szkolnych, nawet jeśli dzieci są prawie dorosłe. Przypomina też o tym, że za wybryki młodszych nastolatków odpowiadają opiekunowie.
Źródło: Alkohol, narkotyki, wulgaryzmy - także wśród nastolatków. Policja apeluje: reagujmy w takich sytuacjach?