- Postanowiliśmy opowiedzieć państwu o naszych sąsiadach, którzy żyją i mieszkają w Radomiu a wyznają nie tylko katolicyzm ale też protestantyzm, prawosławie czy judaizm a także społeczność Romów. Staramy się pokazać tradycje świąt, obchodzonych przez wszystkich zimą w terminie zbliżonym do Bożego Narodzenia. Szczególną uwagę zwracamy na te elementy tradycji, które łączą te różne kultury - opowiada o ekspozycji jej autorka - Justyna Górska - Streicher dyrektor Resursy, etnolog.
Na wystawie można zobaczyć żydowskie świece chanukowe, prawosławne święto Jordanu, czy protestancki kalendarz adwentowy i pierwsze karty z życzeniami znane w tradycji protestanckiej już w XVII wieku. Są też dawne ludowe tradycje katolickie, także te kompletnie zapomniane. Na przykład w wiejskiej chacie pod wigilijnym stołem zobaczymy ... siekierę.
- To nie przypadek. Wierzono, że w wieczór wigilijny poprzedzający narodzenie Chrystusa, mogą wracać dusze zmarłych ale też złe duchy. Właśnie to narzędzie miało służyć do obrony przed tymi mocami - wyjaśnia Justyna Streicher.
Jest też podłaźnik, będący pierwowzorem choinki, tradycyjny stół i narzędzia do wyrobu opłatka. Wystawę będzie można oglądać do końca lutego.
Źródło: Bliscy - dalecy? Zimowe świętowanie w dawnym Radomiu - wystawa w Kamienicy Deskurów