Radomianie mogą już ubiegać się o dodatek elektryczny. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Przypomnijmy, jest to jednorazowe świadczenie które przysługuje osobom ogrzewającym swoje domy prądem. Warunkiem by ubiegać się o dodatek jest wpis lub zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków z którego będzie wynikało, że główne źródło ogrzewania danej osoby to np. elektryczny bojler.
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dodatek nie przysługuje gdy:
Dodatek elektryczny nie przysługuje:
- Gospodarstwom domowym posiadającym mikroinstalacje PV, które ogrzewają się głównie energią elektryczną,
- Gospodarstwom domowym posiadającym pompy ciepła oraz mikroinstalacje FV,
- Gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego,
- Osobie w gospodarstwie domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku na inne źródła ciepła,
- Osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz.U. poz. 1477 i 1692).
Wysokość dodatku zależy od zużycia prądu:
Dodatek przysługuje w wysokości 1000 zł, ale ci mieszkańcy którzy wykażą czy też dołączą do wniosku rozliczenie z przedsiębiorstwem energetycznym z którego będzie wynikało że w 2021 roku w tej samej lokalizacji zużyli prądu ponad 5 MWh, to wówczas świadczenie wzrasta dla nich do 1500 zł. - Powiedział Marcin Gierczak, dyrektor radomskiego MOPS-u.
Wnioski o dodatek można składać zarówno w formie papierowej jak i drogą elektroniczną np. przez platformę ePUAP. Termin ich składania mija 1 lutego 2023 roku. Więcej na temat dodatku przeczytacie na TEJ stronie.
Źródło: Dodatek elektryczny - Można już składać wnioski do radomskiego MOPS-u