Kobiety są lepiej wykształcone niż mężczyźni! Tak wynika z danych samorządu województwa mazowieckiego.
Wskaźnik wykształcenia wśród pań na Mazowszu wynosi ponad 35 procent, z kolei wśród mężczyzn - 26,5 procent. Więcej kobiet zostaje także nauczycielami czy podejmuje pracę w ochronie zdrowia i pomocy społecznej.
W województwie mazowieckim w 2022 roku pracowało ponad 1,2 mln kobiet. Najwięcej jest zatrudnionych w sektorze opieki zdrowotnej i pomocy społecznej - prawie 83 procent, w branży związanej z działalnością kulturalną, rozrywkową i rekreacyjną blisko 60 proc. oraz w budownictwie - ponad 18 proc. Kobiety dominują również w placówkach edukacyjnych. 84 proc. nauczycieli w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych to kobiety. Silną feminizacją charakteryzują się też urzędy. Prawie 70 proc. wszystkich pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie i połowa kadry dyrektorskiej to kobiety - podaje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Kobiety zostają też samorządowcami. W Garbatce-Letnisko (koło Radomia) zatrudnionych w gminnych organach jest 83,3 procent. Takim samym wskaźnikiem pracujących pań może pochwalić się także gmina Michałowice (niedaleko Warszawy).
Co znaczy, że to panie dominują zarówno w organach przedstawicielskich, jak i wykonawczych. A zatem kobietom przypadło tam w udziale najwięcej mandatów w radach gmin, to także tam funkcję wójta pełnią panie - podaje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego.
Według statystyk, na Mazowszu mieszka prawie 3 miliony kobiet. W naszym województwie także co drugi sołtys wsi jest kobietą.
Źródło: Dzień kobiet 2023: to tu rządzą panie na Mazowszu!