Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Źrodło: Pixabay (zdjęcie poglądowe)

Ilu 100-latków na Mazowszu pobiera dodatkową emeryturę? - ZUS podsumowuje świadczenia honorowe

2023-10-05 11:56

Zakład przedstawił najnowsze dane z Mazowsza dotyczące świadczenia będącego dodatkiem do emerytury. Więcej o tym w artykule.

Ile jest 100-latków w województwie mazowieckim?

Na Mazowszu jest więcej 100 latków z dodatkowymi emeryturami. Tak wynika z danych ZUS dotyczących wypłacanego przez zakład świadczenia honorowego. Przypomnijmy, jest to dodatek przyznawany po ukończeniu 100 lat. Jak podaje zakład, do końca września tego roku w naszym województwie świadczenie honorowe pobierało 532 emerytów.

W porównaniu do analogicznych danych z ubiegłego roku to o 90 osób więcej. W Radomiu oddział ZUS wypłaca świadczenie honorowe 40 mieszkańcom. Spośród 532 osób uprawnionych do dodatkowej emerytury w naszym województwie większość stanowiły kobiety - 440. Warto również wspomnieć, że najstarsza osoba, która je otrzymuje to 110-letni mieszkaniec Warszawy.

A jaka jest wysokość świadczenia honorowego? Jak informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik ZUS na Mazowsze, wypłacana kwota dla emerytów może się różnić:

Raz przyznane świadczenie nie ulega zmianie i jest wypłacane do końca życia w tej samej wysokości równej kwocie bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin. Od marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. świadczenie przyznaje się w wysokości 5540,25 zł brutto. Jeszcze do końca lutego br. było to ponad 4,9 tys. zł brutto, a w 2021 r. ok. 4,3 tys. zł brutto.

Jak dodaje Wojciech Ściwiarski, 100-latkowie którzy pobierają w ZUS emeryturę nie muszą składać żadnych wniosków by otrzymywać świadczenie honorowe:

ZUS przyzna im świadczenie z urzędu i będzie wypłacał wraz z pobieraną dotychczas emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym dana osoba kończy sto lat. Specjalny dodatek może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego. W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek, który należy złożyć w ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia. Podobne świadczenia honorowe wypłaca również KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.

Źródło: Ilu stulatków na Mazowszu pobiera dodatkową emeryturę? ZUS podsumował świadczenia honorowe