Pożar w Nadleśnictwie Marcule

i

Autor: Archiwum Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

Jest sucho i niebezpiecznie. W regionie radomskim płoną lasy

2022-03-23 14:18

Osiem pożarów i cztery hektary spalonej powierzchni - to smutne statystyki Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Leśnicy biją na alarm i apelują: późna wiosna oraz sucha i słoneczna pogoda to idealne warunki do zaprószenia ogrania.

W sumie w tym roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w  Radomiu doszło do 8 pożarów, które pochłonęły  blisko 4 ha lasów. Do największego w regionie radomskim doszło w Nadleśnictwie Marcule, gdzie spłonął młodnik. Leśnicy pomagali też w gaszeniu pożaru na  terenie lasów prywatnych i traw. Tam straty objęły powierzchnię 9ni 9 ha. To bardzo dużo, tym bardziej że to dopiero początek sezonu, gdy najczęściej płoną lasy. 

- Sytuacja jest coraz gorsza, ponieważ jest bardzo sucho- wyjaśnia Edyta Nowicka, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. - Wody po zimie jest niewiele, bo nie było dużych opadów śniegu. Nocą wciąż jest zimno, mamy ujemne temperatury, więc wegetacja jeszcze nie ruszyła, a wiejące w marcu wiatry i słońce wysuszają suche trawy i pokrywę runa w lesie oraz na terenach przyległych – zagrożenie pożarami rośnie.

Ogromnym zagrożeniem o tej porze roku są pożary traw. Niestety do takich zgłoszeń codziennie niemal wyjeżdżają wozy zarówno zawodowych jak i ochotniczych straży pożarnych. Jednak - jak pokazują statystyki - najczęstszą przyczyną pożarów lasów są podpalenia (61%). Na kolejnych miejscach w tragicznej statystyce są przyczyny nieustalone (21%), zaniedbania w wyniku rekreacji czyli np. pozostawione śmieci (5%) , porzucone niedopałki papierosów ( 3%) oraz wyładowania atmosferyczne (3%)

- Każdy pożar to strata, nie tylko finansowa, ale też dla środowiska, giną zwierzęta i inne organizmy. To także zagrożenie dla ludzi przebywających w lesie i ogromny wysiłek służb biorących udział w akcji gaśniczej. Dla porównania w roku 2020 ugaszono 179 pożarów o łącznej powierzchni 51 ha, a w 2019 r.  -  318 pożarów o pow. 103 ha - przypomina Edyta Nowicka. 

Źródło: Jest sucho i niebezpiecznie. W regionie radomskim płoną lasy