kleszcz - zdjęcie poglądowe

i

Autor: źródło: pixabay.com

zdrowie

Kleszcze atakują! Jak się chronić?

Kleszcze atakują - przestrzegają specjaliści. Z powodu dość wysokich temperatur zarówno w trawie jak i na drzewach można spotkać te pajęczaki. A jak się przed nimi chronić? Bardzo ważna jest profilaktyka - tłumaczy SANEPID.

Borelioza i zapalenie mózgu - takie choroby przenoszą kleszcze, które mogą zaatakować szczególnie w lesie lub w trawie. Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, nawet połowa kleszczy jest nosicielami chorób lub bakterii.

Najważniejsza jest profilaktyka. Trzeba ubierać się tak, by kleszcz nie mógł dostać się do naszej skóry - nosić długie rękawy, spodnie z długimi nogawkami, skarpety oraz nakrycia głowy - powiedziała Małgorzata Gregorczyk z radomskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Aktualnie w Polsce dostępna jest szczepionka chroniąca przed odkleszczowym zapaleniem mózgu. Z kolei na boreliozę nie ma szczepionki, więc tu najważniejsza jest profilaktyka.

Zakażenie boreliozą w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo. Widoczne objawy w postaci okrągłego lub owalnego rumienia o czerwonym zabarwieniu mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni od ugryzienia. Objawy te są niebolesne, zmieniające się wraz z upływem czasu aż do całkowitego zniknięcia. Zakażeniu towarzyszyć mogą również objawy grypopodobne oraz senność czy zaburzenia równowagi. Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem. Boreliozę leczy się terapią antybiotykową wyłącznie pod kontrolą specjalisty. Jeżeli u chorego nie występuje typowy rumień wędrujący rozpoznanie boreliozy wykonuje się poprzez badanie krwi - czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Kleszczowe zapalenie mózgu może przebiegać bezobjawowo, łagodnie lub ciężko prowadząc do kalectwa, a nawet śmierci. Objawy kleszczowego zapalenia mózgu występują dwuetapowo: w pierwszych tygodniach od ugryzienia mogą pojawić się objawy przypominające grypę (gorączka, bóle mięśni). Po kilku dniach od ustąpienia pierwszych symptomów dolegliwości wracają, dodatkowo towarzyszyć im mogą jeszcze inne tj. nudności, utrata przytomności czy zespół zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

W przypadku ukąszenia należy jak najszybciej pozbyć się kleszcza. Warto także zabezpieczyć naszych pupili przed kleszczami, na przykład specjalną obrożą czy kropelkami na kark.​​

Postęp prac przy budowie wiaduktu na ul. Żeromskiego

Zobacz w naszej galerii zdjęć jak wygląda świeżo wybudowane boisko do piłki nożnej przy PSP nr 17!

Źródło: Kleszcze atakują! Jak się chronić?