Czy mieszkańcy są zadowoleni ze zmian na radomskiej starówce i Mieście Kazimierzowskim? Czy zagospodarowanie najstarszych dzielnic Radomia przebiega prawidłowo? Odpowiedź na te pytanie będzie zadaniem komitetu Rewitalizacji, który powstaje w Radomiu. Powołanie takiego gremium to wymóg prawny, jaki nakłada Ustawa o rewitalizacji. Takie gremium powinno powstać po uchwaleniu przez Radę Miejską Gminnego Programu Rewitalizacji Zabytków. W Radomiu tego dokonano w sierpniu 2023 roku. Zadaniem tego gremium będzie opiniowanie i doradzanie Prezydentowi Radomia w sprawie odnowy zabytkowych dzielnic miasta. Marzena Kędra kierownik Biura Rewitalizacja przypomina, że przyjętych jest ponad 70 projektów, dotyczących remontów czy zagospodarowania zabytkowych kamienic a to zadanie dla komitetu:
- Zadaniem komitetu będzie ocena czy te przedsięwzięcia są realizowane i czy proces wyprowadzania zabytkowego obszaru z kryzysu przebiega prawidłowo. Do pracy w komitecie zapraszamy przede wszystkim mieszkańców obszaru rewitalizacji a więc Starego Miasta i Miasta Kazimierzowskiego, Śródmieścia oraz Glinic ale także mieszkańców innych dzielnic, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych - wyjaśnia Marzena Kędra.
Obecnie trwa nabór uzupełniający. Zasady zgłoszeń dostępne w regulaminie, który można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego w Radomiu w Biuletynie Informacji Publicznej. Komitet prawdopodobnie rozpocznie prace w kwietniu.
Źródło: Komitet Rewitalizacja powstaje w Radomiu