Statystyki zaskakują nie tylko leśników. Królewskie Źródła mimo iż od lat są hitem turystycznym Puszczy Kozienickiej, nigdy nie były tak często i licznie odwiedzane zimą. Tymczasem jak wynika z pomiarów, w okresie świąt Bożego Narodzenia 920 – 27 grudnia) ścieżkę dydaktyczną odwiedziło 2 097 osób, w okresie noworocznym (31 grudnia – 3 stycznia) – 1 054 osoby, w okresie weekendu (6 –10 stycznia) – 2 956 osoby. - Cieszy nas bardzo, iż obserwujemy przestrzeganie przez turystów wskazówek w zakresie zabezpieczenia przeciwepidemicznego, jak stosowanie maseczek, zachowanie dystansu społecznego, itp., lecz mimo to zauważamy, że tak duża koncentracja osób jak miało to miejsce w przypadku „Królewskich Źródeł”, może stanowić w pewnym stopniu zagrożenie w czasach pandemii - ostrzega Artur Mazur z Nadleśnictwa Kozienice.
Leśnicy nie zamykają dla turystów Królewskich Źródeł, aby dla bezpieczeństwa odwiedzać inne miejsca na terenie Puszczy Kozienickiej i innych obszarów w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Przedstawiają też konkretne propozycje:
Dla turystów zmotoryzowanych:Leśne miejsca postoju pojazdów zaopatrzone w elementy małej infrastruktury (stoły, ławki, wiaty, itp.): przy szkółce leśnej „Przejazd”, przy drodze do Brzózy, przy obelisku Strzelców Kaniowskich obok drogi nr 737 Radom – Kozienice, dwa miejsca postoju pojazdów przy drodze krajowej nr 48 Kozienice – Białobrzegi, parking przy rezerwacie Pionki. W pobliżu tych miejsc mają przebieg szlaki turystyczne.
Dla turystyki konnej:Szlak konny w leśnictwie Kociołki (oznaczony w terenie, zaopatrzony w tablice z Regulaminem korzystania ze szlaku i koniowiąz).
Dla zaplanowania wycieczek pieszych i rowerowych: - „Gościniec Królewski” – historyczna droga przebiegająca przez cały teren Nadleśnictwa Kozienice (w kierunku północ-południe, Świerże-Stoki) o długości 25 km, w całości z nawierzchnią tłuczniową, przy drodze zlokalizowane są obiekty kulturowe: kapliczki św. Jana Gwalberta, św. Franciszka, św. Tekli, a także miejsca postojowe z małą infrastrukturą turystyczną. - „Bartny Kąt” – miejsce poświęcone tradycjom bartniczym Puszczy Kozienickiej zlokalizowane w leśnictwie Jaśce,- „Leśna Barć” – ekspozycja uli usytuowana przy szkółce leśnej Przejazd,- polana piknikowa w leśnictwie Podgóry z miejscem wyznaczonym do palenia ognisk,- starodrzewie rezerwatów przyrody: Zagożdżon, Brzeźniczka, Pionki, Guść przez które przebiegają szlaki turystyczne, a także rezerwaty Ponty i Ponty-Dęby, gdzie dostępny jest spacer wokół granic rezerwatów,- miejsca pamięci narodowej i obiekty kulturowe – na terenie Nadleśnictwa Kozienice zlokalizowanych jest ponad 40 takich miejsc,- pomniki przyrody – 166 obiektów pomnikowych występuje na terenie Nadleśnictwa,- uroczyska przyrodnicze: zbiornik „Holenderski”, „Kaczy Ług”, „Diabelski Mostek” w leśnictwie Przejazd, „Galęcin” w leśnictwie Jaśce, „Białe Mchy” w leśnictwie Chinów i wiele innych.
Źródło: Królewskie Źródła oblegane. Leśnicy apelują: weekendowy spacer w mniej znanych miejscach