"Chrońmy radomski drzewostan" to projekt obywatelski. Liczeniem i opisem drzew zajmują się wolontariusze skupieni w organizacji o nazwie "Radomianie dla demokracji". Lista publikowana na stronie internetowej systematycznie się wydłuża. Znaleźć tam można najwięcej klonów pospolitych, brzóz, robinii akacjowych, grabów czy sosen. Są też unikatowe okazy na mapie Radomia a należą do nich: szupin japoński, morwa, cedr atlaski, surma bigoniowa. Drzewa są katalogowane i nanoszone na mapę miasta. Jednak akcję wyszukiwania wyjątkowych okazów, tym razem na terenach leśnych prowadzą też samorządy, przyrodnicy czy szkoły. Dzięki temu już w pierwszym półroczu 2022 roku lista Pomników Natury w regionie radomskim wzrosła do setki. Maciej, Piotr czy Sosna Józefa - to tylko imiona jakie nadano nowym pomnikom. Przy każdym z nich ustawiono specjalne tabliczki. Radomscy leśnicy uczestniczą też w międzynarodowym projekcie ratowania zabytkowego dendrarium w Gruzji, założonego na przełomie XIX i XX wieku przez Polaka - Ludwika Młokosiewicza, związanego z okolicami Radomia. Specjaliści już dwukrotnie odwiedzili Lagodekhi, miejscowość położoną na zboczach Kaukazu. Ostatnia sesja miała miejsce w pierwszej połowie września.
Źródło: Liczą drzewa, szukają pomników natury. 10 października to święto drzew - przy tej okazji przypominamy zielone akcje w radomskimLiczą drzewa, szukają pomników natury. 10 października to święto drzew - przy tej okazji przypominamy zielone akcje w radomskim
Najwięcej jest klonów, unikat to skrzydłorzech kaukaski czy morwa. W Radomiu trwa akcja liczenia drzew. W regionie poszukiwane są też nowe pomniki natury a radomscy leśnicy uczestniczą w projekcie ratowania zabytkowych okazów w ... Gruzji. 10 października to w zielonym kalendarzu "Święto Drzew".