Obecnym właścicielem dawnego gmachu Fabryki Broni w Radomiu jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Budynek miał być zrewitalizowany w ramach programu "Fabryka", który - jest narzędziem realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i stanowi element wsparcia miast średnich, jak czytamy na stronie ARP. Oprócz Radomia biorą w nim udział takie miasta jak Elbląg, Mielec, Stalowa Wola, czy Zamość.
Mechanizm programu polega na wsparciu określonych miast, przez budowę w nich nowoczesnych, doskonale wyposażonych budynków biurowych (biurowo-usługowych). Zgodnie z trendami dostępne powierzchnie przyciągną firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych, co spowoduje powstanie ok. 30.000 nowych miejsc pracy. To z kolei wpłynie pozytywnie na zmniejszenie niekorzystnego zjawiska odpływu młodych, kreatywnych i ambitnych ludzi do ośrodków aglomeracyjnych. Zgodnie z zasadą „biznes przyciąga biznes” (efekt kuli śniegowej), zarówno obecność renomowanych firm, jak i dobrze wykwalifikowana, kadra będą powodować przyciąganie kolejnych firm, nie tylko z sektora nowoczesnych usług biznesowych, ale też innych firm, korzystających z usług tej branży - czytamy o programie na stronie ARP.
Udało nam się skontaktować z rzecznikiem prasowym agencji. ARP nie komentuje sprawy - trwają negocjacje. Jak ustaliliśmy, pierwszych nowych informacji i stanowiska ARP należy się spodziewać w styczniu przyszłego roku. Przypomnijmy, budynek powstał w latach 20. ubiegłego wieku i nie jest wpisany do rejestru zabytków. ARP zapowiadało jego rewitalizacje z przeznaczeniem na lokale biurowe, jednak po ekspertyzach zdecydowano o jego rozbiórce.