Od półtora tygodnia trwają konsultacje społeczne dotyczące propozycji poszerzenia granic administracyjnych Radomia. Mieszkańcy którzy nie wzięli jeszcze w nich udziału mają na to czas do 13 stycznia. W ramach konsultacji można wyrazić swoją opinię na temat zmian w 5 obszarach. Znajdują się one na terenie gmin Kowala, Jedlińsk, Jastrzębia i Jedlnia Letnisko. Plany miasta wobec obszarów są różne:
Dwa z nich mają szansę stać się nowoczesnymi strefami przemysłowymi. Teren położony w Rajcu Szlacheckim, w gminie Jedlnia Letnisko ma powierzchnię ok. 100 hektarów. Graniczy z drogą krajową nr 12 i linią kolejową. Jest to jednocześnie teren położony stosunkowo blisko lotniska. Z kolei teren w gminie Kowala to 80 ha położonych w Trablicach, między liniami kolejowymi prowadzącymi w kierunku Kielc i Tomaszowa oraz między obwodnicą południową i przedłużeniem ulicy Krychnowickiej - Czytamy na radom.pl
W ramach kolejnych dwóch obszarów miasto chciałoby uporządkować kwestie położenia ulic wzdłuż granic Radomia i gmin. Mowa o ul. Orkana i ul. Hermanowicz. Ostatni obszar jaki proponowany jest do przyłączenia do Radomia to teren w dolinie pacynki (w granicach gminy Jastrzębia) na którym mógłby w przyszłości powstać zbiornik wodny. Jedną z jego funkcji byłaby retencja.
Udział w konsultacjach na temat proponowanych zmian można wziąć poprzez wypełnienie ankiety. Dostępna jest ona w dwóch formach. Wersje elektroniczną należy wysłać na adres [email protected]. Z kolei w formie papierowej można ją złożyć w jednym z trzech punktów konsultacyjnych. Ich adresy i szczegółowe informacje znajdziecie pod TYM linkiem.
Prowadzone konsultacje są wymagane w ramach procedury zmiany granic administracyjnych.
Swoje opinie w tej sprawie mają przedstawić także rady gmin objętych wnioskiem. Ostateczna decyzja w sprawie zmiany granic administracyjnych będzie należała do Rady Ministrów. Władze Radomia chcą, by zmiany weszły w życie 1 stycznia 2026 roku - Czytamy dalej na radom.pl.