Nagrodę Literacka im. Witolda Gombrowicza ustanowił radomski samorząd. Przyznawana jest co roku debiutującym pisarzom, którzy w roku poprzedzającym konkurs wydali swoją pierwszą lub drugą książkę literacką. W tej edycji można było zgłaszać książki wydane w 2022 roku. Na konkurs nadesłano setkę publikacji. Oceniała je kapituła, w której zasiadali: Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska oraz Tomasz Tyczyński (sekretarz). Zgodnie z regulaminem nominowano pięciu autorów. Byli to Wiktoria Bieżuńska (za książkę „Przechodząc przez próg zagwiżdżę”), Olga Górska („Nie wszyscy pójdziemy do raju”), Urszula Honek („Białe noce”), Sabina Jakubowska („Akuszerki”) oraz Jakub Nowak („To przez ten wiatr”). Wszystko rozstrzygnęło się podczas uroczystej gali 16 września w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu:
- Poziom był bardzo wysoki i ta piątka mogła wyglądać inaczej. Obrady były burzliwe, ścieraliśmy się ale przede wszystkim staraliśmy się po prostu być sprawiedliwi - przyznała Ewa Graczyk.
Niewielka powieść „Przechodząc przez próg zagwiżdżę” - jak przyznał Zbigniew Kruszyński, pisarz, członek kapituły nagrody - zachwyciła jurorów stylistyczną perfekcją oraz prostym przejmującym obrazem dramatu małego dziecka.
- Jeszcze nie wiem kiedy pojadę do Vance, ale liczę na to, że będę tam bardzo dużo pisać - powiedziała Wiktoria Bieżuńska.
Z kolei książka Jakuba Nowaka "To przez ten wiatr" to fikcyjna opowieść o znajomości Heleny Modrzejewskiej i przyszłego Noblisty młodego Henryka Sienkiewicza. Oboje dołączyli do grupy znajomych, z którymi pojechali do USA by uprawiać winorośl na farmie. Cały pomysł okazał się kompletnym fiaskiem. I na tym kończy się faktograficzna część opowieści Nowaka. Autor nie krył zaskoczenia nagrodą.
- Przeczytałem listy Heleny Modrzejewskiej i Henryka Sienkiewicza jakie pisali w tym czasie, ale to nie jest literatura faktu - powiedział laureat.
Jakub Nowak wraz z główną nagrodą otrzymał lornetkę - symbol krytycznego, gombrowiczowskiego spojrzenia na świat oraz 40 tys. złotych. Po pięć tysięcy złotych otrzymali też wszyscy nominowani.
Źródło: Nagroda Literacka im. Gombrowicza w Radomiu przyznana. Kto zwyciężył w tym roku?