Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Źrodło: Pixabay (zdjęcie poglądowe)

Dane statystyczne

Oszustwa na wnuczka czy policjanta - Ile ich odnotowali mazowieccy policjanci przez pierwsze pół roku?

2024-09-16 13:48

Funkcjonariusze przedstawili dane za pierwsze 6 miesięcy tego roku na temat dokonanych oszustw w których przestępcy przez telefon podszywają się m.in. pod członków rodziny by wyłudzić pieniądze. Część poszkodowanych to mieszkańcy Radomia.

Oszustwa na wnuczka, policjanta, bankiera czy inne legendy pozostają aktualnym problemem. Funkcjonariusze przedstawili dane na temat tego typu przestępstw za pierwsze półrocze. Jak wynika ze statystyk, policjanci odnotowali na terenie województwa mazowieckiego (z wyłaczeniem stolicy) 55 przypadków gdzie osoba podszywająca się np. pod wnuczka czy funkcjonariusza komendy policji wyłudzili pieniądze. Łączna kwota jaką stracili w ten sposób mieszkańcy wyniosła ponad 1,6 mln złotych.

Część poszkodowanych to radomianie i okoliczni mieszkancy. KMP w Radomiu odnotowała 12 tego typu oszustw. W ich wyniku przestępcy wyłudzili prawie 350 tys. złotych. Jest to ponad 1/5 wszystkich odnotowanych przez mazowieckich funkcjonariuszy.

Tak produkowana jest broń w Radomiu

Jak nie paść ofiarą tego typu oszustw? Przede wszystkim pamiętajmy by weryfikować swoich rozmówców. Oszuści którzy dzwonią i podają się się za wnuczka, policjanta czy bankiera tworzą różne historię, ale często ich wspólnym mianownikiem jest pilnie potrzebna pomoc w postaci pieniędzy np. by uniknąć konsekwencji wypadku który spowodował członek rodziny. Dlatego jeśli w telefonie ktoś mówi że jest naszym wnuczkiem i potrzebuje jak najszybciej funduszy nie należy podejmować pochopnych decyzji i przekazywać komukolwiek pieniędzy. Wtedy dobrze jest się rozłączyć i potwierdzić całą sytuacje telefonicznie czy na żywo z kimś z rodziny, który wiedziałby o całej sytuacji.

W przypadku gdy dzwoni do nas ktoś podający się za policjanta, należy pamiętać że funkcjonariusz nigdy nie będzie prosił o przekazanie żadnych pieniędzy i nie będzie udzielał informacji na temat prowadzonych spraw. Najlepiej wtedy się rozłączyć i zadzwonić na komisariat. Nie oddzwaniajmy przy tym na poprzednie połączenie, tylko po chwili wybierzmy numer.

Podobnie warto zrobić gdy ktoś dzwoni do nas podając się za pracownika banku i mamy podejrzenia czy rzeczywiście jest to przedstawiciel placówki. Oszuści mogą w trakcie rozmowy np. prosić nas o pilne przelanie pieniędzy czy udzielenie wrażliwych danych i loginów. Prawdziwi pracownicy nigdy tego nie robią.

Zobacz też galerię zdjęć ze skutków przejścia trąby powietrznej w Wierzchowinach:

Źródło: Oszustwa na wnuczka czy policjanta - Ile ich odnotowali mazowieccy policjanci przez pierwsze pół roku?