Metoda na wnuczka czy policjanta wciąż popularnym rodzajem oszustwa. W zeszłym roku na Mazowszu dokonano 120 tego typu przestępstw w których mieszkańcy województwa stracili 6,3 miliona złotych. To o blisko milion więcej niż w 115 dokonanych oszustwach w 2021 roku. Samych prób dokonania oszustw tą metodą odnotowano 19 w 2022 i 69 w 2021 roku.
Część oszustw na wnuczka/policjanta miały miejsce w Radomiu. Policjanci odnotowali w ubiegłym roku blisko 30 dokonanych tego typu przestępstw i 3 usiłowania. Porównując do 2021, to liczba dokonanych zwiększyła się o 2, a liczba usiłowań zmniejszyła o 1. Według analiz policjantów najczęściej ofiarami padają osoby starsze, dlatego funkcjonariusze apelują do mieszkańców by rozmawiać na ten temat z seniorami.
Uczulajmy ich by byli ostrożni w rozmowach telefonicznych z osobami których nie znają czy osobami które dzwonią z nieznanego numeru. Jeżeli już rozmawiają o różnego rodzaju problemach przedstawianych przez oszustów to najpierw powinni te informacje zweryfikować. - Mówi Marcin Sawicki z Mazowieckiej Policji.
Funkcjonariusze przypominają również że w przypadku gdy ktoś do nas dzwoni i podaje się za policjanta, zawsze możemy zweryfikować jego tożsamość na komendzie.
Policjanci nie dzwonią i nie informują o planowanych przez siebie akcjach, a przede wszystkim nie dzwonią by prosić o pieniądze czy dane do naszej bankowości internetowej. - Dodaje Marcin Sawicki.
Więcej o oszustwach metodą na wnuczka czy policjanta przeczytacie na stronie Mazowieckiej Policji.
Źródło: Ponad 6 mln złotych strat w wyniku oszustw metodą na wnuczka/policjanta