Rynek pracy czekają poważne zmiany, a wiele z nich dzieje się na naszych oczach. To m.in. efekt rewolucji przemysłowej czyli zmian, które wynikają z postępu technologicznego związanego ze sztuczną inteligencją. Jak mówi Sebastian Murawski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu, wiele miejsc pracy może być zagrożonych:
Raport Światowego Forum Ekonomicznego z 2023 roku prognozuje się, że aż 83 miliony miejsc pracy mogą być zagrożone, gdy pracę wykonywaną przez ludzi zastąpią zautomatyzowane systemy oparte na algorytmach lub maszyny.
Jednocześnie raport wskazuje, że powstanie 69 milionów nowych miejsc pracy w związku z rozwojem nowych zawodów. Wiążę się z tym ewolucja kompetencyjna, której jesteśmy świadkami. Ponadto, na rynek pracy weszło młode, cyfrowe pokolenie pracowników, które nie zna życia bez nowych technologii.
Z drugiej strony eksperci podkreślają wzrost znaczenia kompetencji, których nigdy nie zastąpi AI. Są to: ciekawość, pokora oraz inteligencja emocjonalna. A także, pośrednio: empatia.
Musimy bowiem pamiętać, że wielu pracowników nie nadąża za wspomnianymi zmianami, a także o tym , że żyjemy w starzejącym się społeczeństwie. A dla starszych pracowników najważniejsze są kontakty międzyludzkie i fizyczna obecność drugiego człowieka.
Podczas konferencji zaproszeni przez organizatora goście podejmą próbę zdefiniowania tych procesów i nazwania ich. Będą także dyskutować o tym, jaką wiedzę i umiejętności powinni posiąść zarówno pracownicy jak i pracodawcy, aby nadążyć za zmieniającymi się dynamicznie potrzebami rynku pracy.
"Kompetencje przyszłości - pracownik przyszłości" już 26 października o godzinie 10 w Starostwie Powiatowym w Radomiu.