W kategorii wystaw zorganizowanych przez mniejsze muzea zajęła wystawa pt. „Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989”. Ekspozycję przygotował zespół Muzeum Historii Najnowszej Radomia, działającego w Kamienicy Deskurów a prowadzonego przez Resursę Obywatelską. W kategorii "Wystawy zorganizowane przez większe muzea" pierwsze miejsce zajęły ex aequo: wystawa pt. „Bernardo Bellotto. W 300 rocznicę urodzin malarza" zorganizowana przez Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej oraz radomska ekspozycja pt. „Muzeum Historii Radomia” zorganizowana przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Multimedialną wystawę otwartą niespełna rok temu odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski. Sanowi też wzór dla innych miast, które w podobny sposób chcą opowiedzieć o własnych dziejach. Jej pomysłodawcą jest dr Adam Duszyk, wicedyrektor Muzeum im. Malczewskiego w Radomiu. W powiazaniu z wystawą został wdrożony też jego autorski program, dotyczący nauczania historii, poprzez wydarzenia lokalne. Ten program również został zauważony w XVII edycji konkursu "Wierzba" i otrzymał trzecie miejsce w kategorii projekt edukacyjny.
W kategorii "Plakat muzealny" Radom również ma osiągnięcia. Drugą lokatę zajął plakat do wystawy pt. „Grupa Dziesięciu, 1932-1939, Zrzeszenie Artystów Krakowskich” przygotowany przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. W kategorii "Wydawnictwo muzealne" wyróżnienie otrzymała publikacja „Wojciech Fangor. Dzisiaj są moje urodziny” wydane przez Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.
Jak zapewniał Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu - najbardziej utytułowanej placówki radomskiej w tym konkursie - potrójny sukces cieszy i motywuje do dalszej pracy.
- Mamy bardzo ambitny i kreatywny zespół. Już przedstawiono mi pewne pomysły, które być może zostaną zauważone przez jury kolejnego konkursu "Mazowieckie Zdarzenie Muzealne - Wierzba". Będziemy też aplikować do konkursów ministerialnych. Tam jeszcze nie debiutowaliśmy, myślę że wiele jeszcze przed nami - powiedział.
Jury XVII konkursu "Mazowieckie Zdarzenie Muzealne - Wierzba" zauważyło też działania jednej z placówek w regionie radomskim. W kategorii wystaw organizowanych przez większe muzea trzecie miejsce zajęła wystawa pt. „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli" zorganizowana przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Tę lokatę placówka dzieli ex equo z wystawą pt. „Wola 1944: Wymazywanie Ludobójstwa i sprawa Reinefartha” zorganizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
Źródło: Prestiżowe nagrody kulturalne dla radomskich muzeów