Od 1 marca w Radomiu rozpoczyna się nabór wniosków w ramach tegorocznej edycji programu "Aktywny Samorząd". Podobnie jak w roku ubiegłym, jego realizacją ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Przypomnijmy, o wsparcie z programu w postaci dofinansowań mogą ubiegać się niepełnosprawni mieszkańcy. Mowa o osobach które zamieszkują teren Radomia. Na co mogą uzyskać pomoc?
Program podzielony jest na dwa moduły. Na pierwszy z nich wnioski przyjmowane są od 1 do 31 sierpnia tego roku i jak czytamy w informacji prasowej obejmuje kilka różnych form wsparcia:
- Pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu oraz pomoc w uzyskaniu prawa jazdy;
- Pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania, dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania oraz pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego;
- Pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, pomoc w zakupie i utrzymaniu sprawności technicznej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne oraz pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego;
- Pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej.
Drugi moduł to pomoc w uzyskaniu wyższego wykształcenia. Mogą z niego skorzystać radomianie ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i dotyczy on dofinansowania kosztów edukacji w szkole wyższej, kolegium czy szkole policealnej a także tych którzy otworzyli przewód doktorki poza studiami doktoranckimi. Wnioski przyjmowane są na dwa semestry: na letni od 1 marca do 31 marca tego roku a na zimowy od 1 września do 10 października 2024 r.
Osoby zainteresowane wsparciem z programu będą mogły składać wnioski zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej: osobiście w siedzibie ośrodka, tradycyjną pocztą, a także poprzez platformy: ePUAP i Systemu Obsługi Wsparcia (SOW). Realizacja "Aktywnego Samorządu" będzie zależeć od przekazanych środków finansowych przez PFRON na program. Więcej informacji o programie znajdziecie na stronie pfron.org.pl.
Źródło: Program "Aktywny Samorząd" w Radomiu - Od kiedy można składać wnioski i na jakie formy wsparcia?