Wkrótce w muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu będzie można oglądać wystawę pt. "Po śmierci ku słońcu. Cmentarzyska ciałopalne z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza". Ekspozycja prezentuje dawne zwyczaje związane z obrzędami pogrzebowymi mieszkańców okolic dorzecza Pilicy, Radomki i Mlecznej z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Wystawa ma także na celu przypomnienie postaci archeologa Wojciecha Twardowskiego a także osiągnięć radomskiej archeologii. Prezentowane zabytki pochodzą ze stanowisk archeologicznych w Radomiu-Wośniki, Gulin Młyn i Tresty Rządowej.
Przy okazji wystawy, chcemy przybliżyć obrządek pogrzebowy ludności kultury łużyckiej i pomorskiej. Ciałopalenie wpisywało się w ryt pogrzebowy, będący zunifikowaną obrzędowością pogrzebową na znacznych obszarach Europy w epoce brązu oraz we wczesnej epoce żelaza - Czytamy w informacji prasowej
Wśród eksponatów znajduje się rozmaita ceramika w tym klosze, misy czy dzbanki. Poza tym będzie można również zobaczyć narzędzia i ozdoby np. haftki, szczypce z brązu czy szpile z łabędzią szyjką.
Wernisaż wystawy odbędzie się już w najbliższy piątek, 28 lipca o godz. 17.00. Ekspozycja będzie dostępna do 31 sierpnia.
Źródło: Przed nami wernisaż wystawy "Po śmierci ku słońcu. Cmentarzyska ciałopalne z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza"