Budynek kilka lat temu opuściła Radomska Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna. Od tamtej pory stał opuszczony. Remont, modernizacja i wyposażenie obiektu kosztowały 14,5 miliona złotych. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny po raz kolejny skorzystał ze wsparcia samorządu Mazowsza.
- Te pomieszczenia zostały wykonane w bardzo wysokim, europejskim standardzie. Myślę, że zgrany zespół rehabilitantów będzie miał godne warunki do pracy - powiedział Rafał Rajkowski, wicemarszałek Mazowsza.
Bożenna Pacholczak, prezes zarządu lecznicy podkreśla, że to bardzo dobrze wydatkowane pieniądze:
- Zdarzają się opinie, że dane dziecko miało nigdy nie siedzieć. Tymczasem po rehabilitacji: siedzi, chodzi, biega i broi. To jest inwestycja w przyszłość tych dzieci a przez nich także i w naszą - powiedziała Bożenna Pacholczak.
Dziecięca Rehabilitacja w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na Józefowie zajmuje dwa piętra. Znajdują się tam sale do pracy z małymi pacjentami, gabinety lekarzy i innych specjalistów oraz sale specjalistycznych zabiegów. Joanna Naumowicz, kierownik poradni i oddziału warunki w nowej siedzibie określa pracy określa jako komfortowe dla małych pacjentów i bardzo dobre dla personelu.
- Każdy terapeuta ma swoją salę indywidualną. Jest także sala do fizykoterapii, integracji sensorycznej, sala do hydroterapii i sala gdzie będą wykonywane okłady fango - wylicza Joanna Naumowicz. - Doceniamy, że dano nam te możliwości i obiecujemy je w pełni wykorzystać dla dobra małych pacjentów.
Nie wykluczone iż Dziecięca Rehabilitacja będzie służyła też radomskim studentom kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Technologiczno - Humanistycznym.
- Myślę, że każda osoba, która rozpoczyna praktyki w takim miejscu jest bardzo zachęcona do tego zawodu i chętnie pozostałaby w takim miejscu jako pracownik. Rozmawiałam z panią kierownik tego oddziału i zapewniła mnie, że będzie otwarta na naszych studentów - powiedziała dr hab. Elżbieta Sałata, prorektor UTH.
Adam Struzik marszałek województwa mazowieckiego ocenia iż oddziały rehabilitacji i dla dorosłych, i dla dzieci są bardzo potrzebne i funkcjonują jako szpitalne oddziały, samodzielne placówki oraz podmioty prywatne.
- Muszę powiedzieć, że standard placówki otwartej na radomskim Józefowie, jest najwyższy. Wyposażenie jest pełne. Myślę, że będzie tu można prowadzić wielokierunkową rehabilitację, konieczną w różnych schorzeniach - powiedział Adam Struzik.
Źródło: Radom. Rehabilitacja dziecięca przy szpitalu na Józefowie w nowej siedzibie