Sesja, zwołana w trybie nadzwyczajnym, była potrzebna, aby uruchomić procedurę administracyjną. Zgodnie z przepisami, zmiany granic administracyjnych muszą zostać poprzedzone konsultacjami społecznymi z zainteresowanymi mieszkańcami. Radni musieli więc przyjąć uchwałę, która daje zielone światło dla rozpoczęcia tej procedury, a także określa terminy i zasady prowadzenia konsultacji. W przypadku Powiatu Radomskiego odbędą się one od 10 do 21 lutego 2025 roku w postaci ankiet online oraz tradycyjnych ankiet papierowych.
Zgłaszamy stanowczy sprzeciw zapędom miasta Radomia. Chcemy połączyć siły z powiatem, reprezentując interesy mieszkańców i samej gminy Kowala. Będziemy namawiali naszych mieszkańców, a przesadnie nie trzeba ich namawiać do tego, żeby postawić po prostu opór tym zapędom. W naszej ocenie są one po prostu szkodliwe i nieprzemyślane. Nie mam złudzeń, że w tym wszystkim tak naprawdę nie chodzi o to, żeby dać jakieś impuls inwestycyjny w tych miejscach. Radom, który jest naszym lokalnym liderem i jego rozwój leży nam wszystkim na sercu, bo rozwój miasta to wartość dodana dla naszych gmin, ale w tych okolicznościach uważamy, że ma to charakter bardziej wrogiego przejęcia. Biorąc pod uwagę plany związane z budową CPK, które przewidują na tak zwanym międzytorzu budowę terminala przeładunkowego, co się wiąże z dużymi inwestycjami, ale na poziomie jednak budżetu państwowego, czyli miasto Radom nie będzie tutaj inwestorem. Z czasem z tego miejsca popłyną podatki do samorządu, ale już miejskiego. Beneficjentem tych ewentualnych wpływów powinien być jednak lokalny samorząd, czyli gmina Kowala – mówi Wiesław Pachniewski, wójt gminy Kowala.
Konsultacje gminne oraz powiatowe w tej sprawie będą prowadzone od stycznia do lutego tak, aby na początku marca przekazać stanowisko tych samorządów władzom Radomia. Ostateczną decyzję w sprawie ewentualnego przejęcia terenów podejmie Rada Ministrów.
ZOBACZCIE TAKŻE NASZĄ GALERIE ZDJĘĆ: Archeo Świat. Wystawa w muzeum im. Malczewskiego w Radomiu
Źródło: Ruszają konsultacje w sprawie próby przejęcia przez Radom terenów gmin powiatu radomskiego. Władze Radomia chcą, by granice administracyjne miasta zmieniły się 1 stycznia 2026 roku