Zaginięcia seniorów

i

Autor: pixabay

Seniorzy - jak zapobiec ich zaginięciu?

2022-06-22 12:40

Policyjne statystyki są druzgoczące. Skala problemu zaginięć osób powyżej 65 roku życia rośnie. Na Mazowszu tylko w zeszłym roku było ich ponad sto. Niestety część z nich kończy się śmiercią.

Skala problemu rośnie - alarmują mazowieccy policjanci. Tylko na samym Mazowszu do końca zeszło roku zgłoszono ponad 100 zaginięć osób powyżej 65 roku życia. - Niestety nie wszystkie poszukiwania kończą się dobrymi wiadomościami - mówi Norbert Cibor z zespołu prasowego mazowieckiej policji:

Od kilki lat zauważamy poważny problem, bo te statystyki z rok na rok coraz bardziej nam rosną i widzimy, że z roku na rok zgłoszeń o zaginięciu osób starszych przybywa, a niestety bardzo smutnym problemem tych poszukiwań jest śmierć zaginionego.

Mazowieccy policjanci apelują o zwracanie uwagi na osoby starsze, które w naszym odczuciu przebywają w nietypowych miejscach, albo sprawiają wrażenie zagubionych. - To nasza wspólna odpowiedzialność społeczna - dodaje Cibor.

Musimy przede wszystkim wszystkimi osobami z naszej okolicy się interesować, czy to są młode osoby, dorosłe, czy tak jak tutaj osoby w podeszłym wieku, czasami z różnymi chorobami. Tą grupą osób musimy się szczególnie zainteresować. To należy tak naprawdę do naszych obowiązków, jako rodziny, jako znajomych, jako sąsiadów. Tutaj mocno uczulam wszystkich sąsiadów osób starszych. To nic nie kosztuje, ani wiele czasu, ani wielkiego poświęcenia, tylko zwrócenie uwagi, czy nasz sąsiad nie potrzebuje pomocy. Można również zadzwonić  na numer alarmowy i my przyjedziemy, sprawdzimy sytuację.

Według policyjnych statystyk około 10 % zaginięć seniorów kończy się śmiercią.