wystawa w Radomiu1

i

Autor: archiwum Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych

Wystawa o legendarnym przyrodniku powstaje w Radomiu

2021-01-03 16:54

Jego życie mogłoby posłużyć za scenariusz filmu przygodowego. Był przyrodnikiem, leśnikiem, ornitologiem i myśliwym a także autorem przyrodniczych książek i artykułów i bohaterem spod Monte Cassino. Stworzył unikatową kolekcję ptasich jaj, uznawaną za największą w Polsce. Wystawę poświęconą Leopoldowi Pac - Pomarnackiemu przygotowują Muzeum im. Malczewskiego i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.

"Dzikie ostępy" - taki tytuł będzie nosiła przygotowywana wystawa. Mimo, że placówki kultury, w tym także muzea są zamknięte, trwa zbieranie eksponatów. - Pomysł zorganizowania wystawy narodził się w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – Nadleśnictwo Radom wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu oraz Centrum Informacyjne Lasów Państwowych włączyło się w tę inicjatywę. Leśnicy zostali współorganizatorami wystawy. Muzeum posiada bogate zbiory dotyczące osoby L. Pac-Pomarnackiego, w tym dokumenty osobiste, także z czasów tułaczki wojennej, pamiątki i dokumenty rodzinne, dokumenty służbowe, bogatą korespondencję prywatną i dotyczącą wydawnictw, niezwykle cenne rękopisy, w tym zeszyty, notatki, i unikalne atlasy ptaków i jaj. W zasobach muzeum są też maszynopisy, czasopisma, książki i inne wydawnictwa oraz również unikalny zbiór fotografii przyrodniczych i rodzinnych wykonanych przez L. Pac-Pomarnackiego - wyjaśnia Edyta Nowicka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. 

Plansze i elementy scenografii, opracowane przez leśników, już trafiły do muzeum. Teraz zbierane są elementy przyrodnicze, potrzebne do stworzenia scenografii. Jak będzie wyglądała to na razie niespodzianka.

- W Centralnej części ekspozycji będzie znajdowała się specjalnie przygotowana konstrukcja w formie pnia potężnego dębu, w którym zaprezentowane zostaną zbiory jaj ptasich Leopolda Pac-Pomarnackiego. Motyw drzewa symbolizuje równocześnie początek pasji kolekcjonerskiej Pomarnackiego rozpoczętej poprzez zbiór jaj wróbla spośród resztek bocianiego gniazda zrzuconego z drzewa po burzy - uhyla rąbka tajemnicy Edyta Nowicka. 

Plansze będą przedstawiały wydarzenia z życia  bohatera, czyli młodość, po czas wojny, walki, tułaczki do czasów realizacji swojej pasji kolekcjonerskiej, pisarskiej związanej z życiem i działalnością na ziemi radomskiej. Będzie też można wysłuchać wywiadu z Leopoldem Pac-Pomarnackim z roku 1988, w którym mówił o wojennych przeżyciach. 

Uroczyste otwarcie wystawy zaplanowano na wiosnę. 

Źródło: Wystawa o legendarnym przyrodniku powstaje w Radomiu