Według badań ok. 11 proc. Polaków angażuje się regularnie w wolontariat. Jak mówi marszałek Adam Struzik, wolontariusze z Mazowsza są ważną częścią budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Działalność wolontariuszy przekłada się nie tylko na realną pomoc potrzebującym, ale daje także dobry przykład prospołecznej postawy. Chcemy wyróżnić takie osoby i wskazać je jako wzór prospołecznej działalności i otwartości na drugiego człowieka. Ten rok był pod względem pomagania szczególny, bo w związku z sytuacją w Ukrainie tysiące Mazowszan otworzyło swoje domy i serca dla osób uciekających przed wojną.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronach www.mazovia.pl oraz www.dialog.mazovia.pl.
Formularze można dostarczyć w jednej z dwóch form:
elektronicznej – na adres e-mail: [email protected], z tematem „XII edycja konkursu Mazowieckie Barwy Wolontariatu” (formularz zgłoszeniowy oraz potwierdzenie działalności wolontariusza powinny mieć formę skanu np. w formacie pdf i zawierać podpisy kandydatów i osób dokonujących zgłoszenia lub reprezentujących podmiot zgłaszający lub potwierdzających działalność wolontariusza);papierowej – na adres korespondencyjny: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Okrzei 35, 03-715 Warszawa, z dopiskiem „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”.
Konkurs, w którym samorząd Mazowsza nagradza zaangażowanie wolontariuszy, jest organizowany już od 12 lat. Laureaci zostaną wybrani w czterech stałych kategoriach: wolontariat indywidualny, wolontariat grupowy, wolontariat w szkole lub przedszkolu, wolontariat seniorów. W tym roku uruchomiono także kategorię specjalną – pomoc Ukrainie. Jest przeznaczona dla organizacji pozarządowych za działalność pomocową prowadzoną na rzecz przybyłych do Polski obywateli Ukrainy lub w samej Ukrainie. Chodzi m.in. o pomoc humanitarną, edukacyjną, psychologiczną, medyczną czy socjalną.
Kandydatów mogą zgłaszać organizacje pozarządowe, grupy samopomocowe, instytucje państwowe, i samorządowe, firmy prowadzące wolontariat pracowniczy, osoby korzystające z pomocy wolontariuszy, jak i sami wolontariusze.
Do formularza zgłoszeniowego należy dołączyć opis działalności zgłaszanego kandydata, grupy wolontariuszy czy organizacji pozarządowej. Oceniane będą zaangażowanie, rezultaty działań, innowacyjność, skuteczność, partnerstwo oraz promocja wolontariatu.
Źródło: Znasz kogoś, kto bezinteresownie zmienia świat? Zgłoś wolontariusza do konkursu!