Akcja Rekreacja w VOX FM: gdzie na kajaki w Polsce?
Opolszczyzna - w Opolu już 21tego sierpnia będzie można popłynąć w dużym spływie organizowanym przez Opolski Związek Kajakarski. A jak mówi jego członek, Jerzy Kapałka w regionie ciekawych miejsc do uprawiania tej dyscypliny sportu nie brakuje: - Tutaj mamy blisko Małą Panew, która naprawdę jest urokliwa. Nie trzeba wyjeżdżać gdzieś do Augustowa, na Mazury, czy w inne rejony. Oczywiście, może i są piękniejsze, ale bardzo daleko. Najbliższy spływ w Opolu przypomnę 21 sierpnia. Jeśli ktoś chce wziąć w nim udział, to najpierw musi się zapisać. Liczba miejsc jest ograniczona.
Podkarpacie - jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce, w którym możemy uprawiać wiele ciekawych dyscyplin sportowych. A właśnie do tego zachęcamy was w naszej specjalnej, wakacyjnej akcji. Na Podkarpaciu nie brakuje ciekawych tras kajakowych. O tym, gdzie warto powiosłować mówi nam Anna Brzechowska z Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej: - Polecamy przede wszystkim rzekę San. To największa, najważniejsza rzeka naszego województwa. Piękna, wypływa z Bieszczad, później płynie przez piękne tereny, przez fantastyczne, galicyjskie miasta, miasteczka. Pływanie Sanem to jedno wielkie odkrywanie przyrody. Kajakiem można płynąć na trzech odcinkach. Pierwszy to z Sanoka do Tyrawy Solnej. Niedługi, fajnie można tam popływać zarówno kajakiem, jak i pontonami. Drugi odcinek to od Dynowa do Kraśniczyna, ewentualnie można go wydłużyć o przepłynięcie do Przemyśla, tylko tam trzeba wziąć pod uwagę przepławkę, gdzie kajaki przenosimy. A trzecim odcinkiem jest odcinek flisacki, czyli dolna część Sanu. W ubiegłym roku rzeka przeszła gruntowny przegląd, dzięki któremu można było wytyczyć ciekawe szlaki i sprawdzić, które miejsca są bezpieczne i można po nich spokojnie pływać.
ZOBACZ TEŻ: Akcja Rekreacja w VOX FM: zdobądź z nami szczyt swoich możliwości! Gdzie się wspinać w Polsce?
Lubelszczyzna - tam przez całe wakacje trwają bezpłatne zajęcia sportowo - rekreacyjne nad Zalewem Zemborzyckim. Organizatorem projektu "Lubelskie Kajaki" jest Lubelskie Towarzystwo Kajakowe FALA oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego: - Lubelskie Kajaki Na Fali to cykl imprez promujących aktywne formy spędzania czasu. Zajęcia, które odbywają się w Lublinie nad Zalewem Zemborzyckim są otwarte dla wszystkich, niezależnie od formy zaawansowania. - mówi Monika Pietraszkiewicz z urzędu marszałkowskiego. Najbliższe zajęcia w sierpniu. Wkrótce będą odbywały się także zajęcia wyjazdowe po regionie: - Będą znakomitą promocją naszego województwa. W planach są zbiorniki wodne w Kraśniku, Janowie Lubelskim i Kazimierzu Dolnym. Zapisy się można przez media społecznościowe towarzystwa kajakowego. A jakie trasy szczególnie warto odwiedzić na Lubelszczyźnie? Kajakową przygodę można zacząć już w samym Lublinie, od rzeki Bystrzycy - mówi nami Dorota Lachowska, dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej: - Fajnie zobaczyć miasto z takiej niższej perspektywy. Na Roztoczu rzeka Panew i oczywiście rzeka Wieprz. Jest tez rzeka Wisła, która jest doskonałą rzeką do uprawiania turystyki kajakowej, bo jest bardzo zróżnicowana i też z rzeki widać bardzo dużo ciekawych zabytków, jak chociażby Mięćmierz, Annopol, Józefów, Kazimierz. I taką nadzwyczajną rzeką, która nadaje się do turystyki kajakowej jest rzeka Bug. Rzeka ciekawa i nieuregulowana.Ta ostatnia, rzeka Bug właściwie na całej swojej długości w województwie lubelskim nadaje się do uprawiania turystyki kajakowej. Stanowi granicę państwa, dlatego pływając tam kajakiem należy się trzymać polskiej strony rzeki.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
Akcja Rekreacja w VOX FM: gdzie na kajaki w Polsce? Śląsk
Śląsk - w tym regionie miłośnicy kajaków szczególnie polubili spływy Białą Przemszą. To dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w otoczeniu przyrody i ładnych krajobrazów Białą Przemszą bez trudu spłyniemy podczas jednodniowej wycieczki za punkt startu obierając Sławków, a za metę Sosnowiec. Rzeka pokonuje tereny Pustyni Błędowskiej, jednak najciekawszy jest jej odcinek w okolicach Okradzionowa, zwany nawet popularnie Szwajcarią Zagłębiowską: - Nowe oblicze Przemszy, to na pewno jest jakiś potencjał. Ciekawa rzeka, nieobliczalna, taka trochę Amazonka - mówili nam kajakarze ze Śląska. Warto dodać, że tereny przy ujściu Białej Przemszy do Czarnej Przemszy były przed stu laty atrakcją turystyczną jako tzw. Trójkąt Trzech Cesarzy – miejsce, gdzie zbiegały się granice trzech mocarstw – pruskiego, austriackiego i rosyjskiego.