Jura Krakowsko-Częstochowska co warto zobaczyć?
Nieskazitelna przyroda, fantastyczne widoki a to wszystko w historycznych rejonach. To zdecydowanie jedna z największych perełek turystycznych w naszym kraju. Jura Krakowsko - Częstochowska przyciąga miłośników przyrody i zabytków ze wszystkich zakątków Polski. Można tam postawić na wypoczynek, zwiedzanie lub aktywność fizyczną. Jura to zamki, skałki wspinaczkowe, czy też jaskinie. Dlatego to jeden z najpiękniejszych punktów na turystycznej mapie.
CZYTAJ TAKŻE: Jak przygotować dom na upały? Sprytne sposoby, które pozwolą zmniejszyć wysokość rachunków za prąd
Alpakarnia w Poczesnej
Niewielka miejscowość Poczesna leży pod Częstochową. To właśnie tu, przy głównej drodze powstała alpakarnia. Idealne miejsce by spędzić czas wolny z dziećmi. Miłe i bardzo mięciutkie zwierzaki mieszkają tam w towarzystwie m.in. wielbłądów i osłów. Miejsce w niedziele wypełnione po brzegi, na spokony wypoczynek lepiej przyjechać w tygodniu.
Jaskinia Nietoperzowa
Wejść można tu wyłącznie z przewodnikiem, ale naprawdę warto! Znajdziecie ją we wsi Jerzmanowice, w górnej części Doliny Będkowskiej. JEst to prywatna jaskinia, udostępniona turystom. Przy Jaskini dostępne jest lapidarium ze skałami Jury oraz Małpi Gaj, w którym zjechać można na linie tyrolką oraz powspinac się na skałkach. Jaskinia ta grała również w eranizacji powieści Henryka Sienkiewicza "Ogniem i Mieczem".
Najwyższy punkt widokowy Jury
Zamek Pilcza w Smoleniu znajduje się na szczycie wzgórza porośniętego gęstym lasem. Jest to rezerwat przyrody "Smoleń", a w nim właściwie ruiny średniowiecznego zamku Pileckich. Drewniane schody prowadzą do wieży, a dalej metalowa konstrukcja prowadzi na najwyższy punkt widokowy na Jurze. Na błoniach zamku powstała Zbrojownia.
Ojcowski Park Narodowy
To najmniejszy w Polsce park narodowy. Nazywany jest perełką Jury i całej Małopolski. Znajdziecie tu mnóstwo białych skał wapiennych, z których najbardziej znaną jest Maczuga Herkulesa. Wśród licznych jaskiń dwie udostępnione są dla turystów: Ciemna i Grota Łokietka. Wśród tej pięknej przyrody płynie jak wstęga Prądnik. Wstęp do Parku jest bezpłatny, ale odpłatne są parkingi.
CZYTAJ TAKŻE: Wakacje Po Polsku z VOX FM: ekipa VOX FM na Lubelszczyźnie i Polesiu. Czy dali się wyprowadzić w pole? [GALERIA,WIDEO]
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska nazywana Polską Saharą jest unikatową atrakcją na skalę europejską. Nigdzie na kontynencie nie znajdziemy tak rozległych śródlądowych obszarów z luźnymi piaskami. Żeby bez ograniczeń wejść na pustynię, trzeba udać się do miejscowości Klucze, gdzie powstała piękna platforma widokowa Róża Wiatrów. Ciekawostka: jeszcze 100 lat temu można tu było obserwować zjawisko fatamorgany!
Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Dla miłośników zamków - tych zachowanych i odrestaurowanych, jak również ich ruin - Jura Krakowsko-Częstochowska jest miejscem idealnym. Niestety większość z nich zachowanych jest w formie trwałej ruiny, a to przede wszystkim za sprawą potopu szwedzkiego. Przez lata zapadały się w sobie, część groziła zawaleniem, a obecnie są atrakcjami turystycznymi. Lista jest bardzo długa, tu ułożone w kolejności od północy na południe:
- Zamek w Olsztynie
- Zamek Ostrężnik
- Zamek Mirów
- Zamek Bobolice
- Zamek Bąkowiec w Morsku
- Zamek w Siewierzu
- Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
- Zamek Pilcza w Smoleniu
- Zamek Bydlin
- Zamek Rabsztyn
- Zamek Pieskowa Skała
- Zamek Ojców
- Zamek Korzkiew
- Zamek Królewski na Wawelu
CZYTAJ TAKŻE: Jak przygotować dom do kilkudniowego wakacyjnego wyjazdu?
Chcesz wiedzieć więcej i mądrze planować wydatki na energię elektryczną? Wejdź na www.LiczySieEnergia.pl i dowiedz się, jak obniżyć rachunki za prąd.
Listen to "PKEE - Liczy się ENERGIA" on Spreaker.