Samorząd województwa podkarpackiego od początku aktywnie włącza się w działania pomocowe na rzecz Ukrainy. Do tej pory nasz wschodni sąsiad otrzymał wsparcie finansowe z budżetu województwa oraz wieloetapową pomoc humanitarną.
- Pomagając Ukrainie staramy się angażować nie tylko nasze środki z budżetu województwa, ale także apelujemy o pomoc do naszych partnerów na arenie międzynarodowej i ten odzew jest znaczący. Jednak potrzeby są nadal ogromne. Nadchodzi bowiem zima, a to wiąże się z oczywistych względów ze zwiększeniem wsparcia. Stąd też nasze liczne apele i działania, aby wspólnie wspierać naszych wschodnich sąsiadów , którzy walczą z rosyjskim okupantem – mówi marszałek Stanisław Ortyl.
Będzie dalsza pomoc dla Ukrainy
Wojewoda Ewa Leniart przekazała, że pomoc humanitarna została udzielona Ukrainie już w pierwszych dniach wojny. Całość odbywała się w sposób dwutorowy. Z jednej strony wsparcie finansowe i materialne było wysyłane na terytorium naszego sąsiada, z drugiej zaś wszelka pomoc była udzielana tu na miejscu wszystkim osobom, które szukały u nas schronienia.
Na tym jednak nie koniec. W ostatnich dniach został również ogłoszony konkurs na prowadzenie sześciu punktów pomocowych przez organizacje pozarządowe. Na ten cel zostało przeznaczone łącznie 876 tysięcy złotych.
W dalszym ciągu działają również specjalne punkty dla uchodźców, w których mogą oni liczyć na wsparcie w postaci pakietów pomocowych, pomocy psychoterapeutycznej, psychologicznej, prawnej. W takich punktach można również uzyskać pomoc ze strony doradcy zawodowego oraz zapisać swoje dziecko na zajęcia integracyjne.
Podkarpackie Centrum Integracji Cudzoziemców na Podkarpaciu
Bezpośrednim celem takiego centrum Integracyjnego jest oczywiście integracja Ukraińców, którzy przybyli do Polski po 24 lutego. Jak zapewnia marszałek Stanisław Ortyl, projekt jest finansowany w 85% ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałe 15% zostanie wypłacone z budżetu województwa. Całość pochłonie blisko 30 mln złotych.
Nowe defibrylatory dla Ukrainy
W ciągu ostatnich miesięcy województwo podkarpackie zakupiło 10 sztuk mobilnych defibrylatorów. Te ostatecznie mają trafić na terytorium Ukrainy. Część sprzętu trafi do administracji we Lwowie, Odessie i Udżgorodzie. Pozostałe zostaną przetransportowane do Ternopola oraz Ivano-Frankiwska.
Czego obecnie potrzebuje Ukraina?
Na chwilę obecną zbierane są agregaty prądotwórcze, ciepłe ubrania oraz żywność długoterminowa. Wskazane jest również dalsze wsparcie finansowe.
Źródło: Będzie dalsze wsparcie pomocowe dla Ukrainy od samorządu województwa podkarpackiego