Spis treści
- Bliskie spotkanie ze żmiją
- Czy ukąszenie żmii jest śmiertelnym zagrożeniem?
- Co robić, gdy zostaniemy ukąszeni przez żmiję?
Bliskie spotkanie ze żmiją
Nadleśnictwo Baligród słynie z publikowania zaskakujących nagrań związanych życiem bieszczadzkiej zwierzyny. Tym razem leśnicy opublikowali nagranie ze żmiją, czyli jedynym jadowitym wężem występującym naturalnie na terytorium Polski. - Bliskie spotkanie... Żmija zygzakowata (Vipera berus) – brzmi treść postu, w którym opublikowano również nagranie. Widać na nim, że gad nie jest zadowolony z bliskiej obecności człowieka. Zobaczcie sami:
Czy ukąszenie żmii jest śmiertelnym zagrożeniem?
Czym grozi ukąszenie jedynego jadowitego węża w Polsce? Warto zaznaczyć, że choć dla wielu osób nie będzie ono śmiertelne, może poważnie zagrozić zdrowiu ukąszonej osoby. Konieczna jest odpowiednia interwencja medyczna. Bez niej toksyny zawarte w jadzie poczynią w organizmie szkody.
W przypadku ukąszenia przez żmiję zygzakowatą największym zagrożeniem dla zaatakowanego jest wstrząs anafilaktyczny wywołany reakcją alergiczną. W takim przypadku kluczowe jest szybkie działanie. Konieczne jest podanie zastrzyku z adrenaliny. Bez niego może dojść nawet do zatrzymania akcji serca i niedotlenienia mózgu, a w najgorszym wypadku nawet do śmierci.
Co robić, gdy zostaniemy ukąszeni przez żmiję?
Co robić w sytuacji, gdy zostaniemy ukąszeni przez żmiję?
- Żmija może zaatakować ponownie, więc oddal się z miejsca zdarzenia, by uniknąć drugiego ataku.
- Sprawdź miejsce ukąszenia i sprawdź, czy żmija na pewno wstrzyknęła jad, czy było to tzw. ukąszenie suche.
- Jeżeli jad został wstrzyknięty – nie panikuj! Panika spowoduje wzrost tętna i szybsze rozprzestrzenianie się jadu w organizmie.
- Unieruchom nogę lub rękę jeżeli właśnie w nie ukąsiła żmija, To spowolni rozprzestrzenianie się jadu.
- NIE uciskaj miejsca ukąszenia, NIE zakładaj opasek uciskowych, NIE wyciskaj i NIE wysysaj jadu.
ZOBACZ: Wilki zagryzły jelenia na podwórku w Łobozewie. Tuż obok domu