Przypomnijmy. „Stara” schronisko zostało wyburzone, a na jej miejscu została wybudowana nowe. Nazwa się nie zmieniła, nadal będzie to Chatka Puchatka, ale standard miejsca już nie ten sam. Remonty się skończyły, ale otwarcie Chatki nadal nie nastąpiło, ponieważ pracownicy Pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego czekają m.in. na pozwolenie użytkowania obiektu.
Aby osłodzić turystom chwile oczekiwania, opublikowane zostały zdjęcia Chatki Puchatka po zmianach. Dowiadujemy się też, że oprócz schronienia, będziemy mogli tam kupić pamiątki, napić się kawy, herbaty, obejrzeć materiały multimedialne o BdPN.
- Na górnej kondygnacji udostępnimy również z czasem tzw. „podłogę” dla osób, które zaplanowały dłuższą wędrówkę głównym szlakiem beskidzkim. Tak się dzieje w wielu tego typu obiektach w Karpatach – informują i zaprzeczają, że placówka miałaby być przeznaczona dla naukowców. - Nie jest prawdą, iż obiekt będzie służył wyłącznie celom naukowym. Osoby prowadzące badania naukowe mają swoją podstawową bazę w Wołosatem.
W nowej Chatce Puchatka jest toaleta i prąd
W Chatce Puchatka będzie można skorzystać z toalet do których wejście będzie z zewnątrz obiektu, przewidziano również toaletę dla osób niepełnosprawnych.
- Działa już mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków. Woda w obiekcie pochodzi z dwóch źródeł, ta dla celów konsumpcyjnych jest dowożona w specjalnych atestowanych zbiornikach i przelewana do podobnych na parterze obiektu. Jej zdatność do użytku została potwierdzona przez służby sanitarne. Woda opadowa jest gromadzona w specjalnych zbiornikach i posłuży do celów sanitarnych. Do obiektu została doprowadzona energia elektryczna – opisują pracownicy BdPN.
Chatka będzie korzystać z energii solarnej.
- Panele, ze względu na obciążenia dachu przez lód oraz zagrożenie od wyładowań elektrycznych, ulokowaliśmy bezpośrednio na gruncie i ogrodziliśmy – tłumaczą.
Zobacz galerię: Chatka Puchatka gotowa po remoncie
Chatka Puchatka w Bieszczadach nie tylko dla turystów
Z Chatki będzie też korzystał GOPR, który ma w obiekcie wydzielone dwa pomieszczenia (stróżówkę oraz magazyn na sprzęt ratowniczy). Serwisuje on także system łączności Państwowego Ratownictwa Medycznego, którego elementem jest serwerownia oraz anteny na grzbiecie.
- Park wynajął własny maszt dla operatorów sieci komórkowych w celu poprawy łączności w wyższych położeniach górskich. Kto skorzystał z zagranicznych operatorów, ten wie, że jest to bardzo ważne, również ze względów na zapewnienie bezpieczeństwa w górach – tłumacza pracownicy BdPN.
Przy schronie działa również Posterunek Meteorologiczny IMiGW, dla którego funkcjonowania Park użycza grunt. Na terenie BdPN są jeszcze 3 tego typu punkty pomiarowe. Schron będzie również pełnił rolę bazy dla naszej Straży Parku, która dyżuruje w obrębie Połoniny Wetlińskiej w czasie trwania sezonu turystycznego praktycznie codziennie.
Zmienił się także teren wokół Chatki Puchatka w Bieszczadach
Jak podają pracownicy BdPN, w schronie nie było wcześniej segregacji odpadówm, dlatego w czasie prac ziemnych związanych z budową piwnic i tarasów odsłonięto nagromadzone tam śmieci, niektóre całkiem sporych rozmiarów.
- Własnym nakładem sił i środków (również wolontariuszy) usunęliśmy już ponad 500 m3 odpadków stałych. Miejsce po śmieciach wymagało zagospodarowania, teren znacznie się obniżył w tych miejscach. Postanowiliśmy wykonać dwa tarasy widokowe z ławami od strony południowej. Po stronie północnej wykonaliśmy taras widokowy, który wyposażymy w panoramę widokową z opisem szczytów – informują pracownicy parku.
Kolejny punkt widokowy i panorama powstanie również przed schroniskiem od strony wschodnie.
- Ponieważ tam ulokowano niezbędną infrastrukturę technologiczną, która nieco przesłania krajobraz, ale celowo jest w jednym miejscu a nie rozproszona – tłumaczą. - Obecnie teren regenerujemy poprzez wyrównanie, wyłożenie skoszonej roślinności trawiastej z nasionami roślin typowych dla połonin. Dodatkowo przykrywamy takie miejsca biodegradowalnymi matami.
BdPN zatrudnił już osobę, która wykonuje obowiązki administratora tego obiektu w ramach umowy o pracę. Zadaniem tej osoby będzie na miejscu dbanie o prawidłowe funkcjonowanie schronu, z codzienną pomocą Straży Parku.
Źródło: Chatka Puchatka w Bieszczadach już gotowa. Mamy zdjęcia, jak wygląda po zmianach