Coraz więcej żmij w podkarpackich lasach. Maj to ich okres godowy

i

Autor: fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Coraz więcej żmij w podkarpackich lasach. Maj to ich okres godowy

2022-05-17 15:42

Żmije to jedyny jadowity gatunek węża żyjącego w Polsce, a zwłaszcza teraz można go spotkać szczególnie w podmokłych lasach w Bieszczadach lub w Magurskim Parku Narodowym. Na grzejące się w słońcu żmiję łatwo też się natknąć na kamieniach w górzystych terenach, ale też na przydomowych skalniakach.

Maj to zazwyczaj okres godowy tych gadów. Węże możecie spotkać w podmokłych terenach, ale też w ogródkach na przydomowych skalniakach. W takim wypadku po prostu dajcie im spokój, bo gad nie zaatakuje pierwszy.

- Ukąsić nas może tylko w dwóch przypadkach: gdy czuje się zagrożona, albo drugi przypadek jest wtedy, gdy została nadepnięta. Atak to jest jej odruch obronny. Żmija nie ma żadnego interesu w tym, żeby nas atakować, bo nie jest w stanie połknąć człowieka – tłumaczy Edward Marszałek rzecznik Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Krośnie.

Ukąszenie żmii zazwyczaj nie boli, a pamiątką po nim są niewielkie ślady od zębów. Ból i zawroty głowy zaczynają się po 15-20 minutach od ukąszenia. Jad żmii działa głównie na układ nerwowy. Dlatego w przypadku ukąszenia dzwońcie pod 112.

Policyjny pościg za Włochem na motorze. Nie miał prawa jazdy i przejechał na czerwonym

Przygotować się na wyjście do lasu

Leśnicy zalecają podczas wycieczek do lasu zakładanie solidnych, wysokich butów, które zabezpieczają przed ukąszeniami. Spotkanie z tym gatunkiem jest bowiem możliwe i trzeba zachować ostrożność. W miejscach, gdzie gad ten występuje liczniej, leśnicy oznaczają tzw. żmijowiska. Powinno to zwiększyć czujność spacerujących po lesie.

Źródło: Coraz więcej żmij w podkarpackich lasach. Maj to ich okres godowy