W piątek w Rzeszowie gościli przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego, na czele z wiceprezesem EBI, prof. Teresą Czerwińską. Goście podczas swojej wizyty zobaczyli wiele inwestycji, w których kosztach powstania, partycypował bank. Wśród nich były m.in.: budowa mostu im. Tadeusza Mazowieckiego, aleja Rejtana oraz modernizacja rzeszowskich Podziemi, zwanych teraz Rzeszowskimi Piwnicami.
W związku z sytuacją na Ukrainie, przedstawiciele Banku wspólnie z prezydentem odwiedzili także utworzony przez miasto i Fundację Medyk dla Zdrowia, interwencyjny punkt noclegowy, który mieści się w budynku przy al. Rejtana.
Jesteśmy w Rzeszowie w momencie szczególnym i trudnym dla całej Europy. Za naszą wschodnią granicą rozgrywa się dramat- Ukraina walczy o niepodległość. Obowiązkiem całego demokratycznego świata jest ją wspierać. EBI od początku wspiera Ukrainę w tej nierównej wojnie. Patrzymy na tę sytuację w sposób strategiczny, to trudny czas dla regionów sąsiadujących, m.in. Polski, która przyjmuje najwięcej uchodźców. Chcemy jako EBI przeznaczyć na lata 2022-2023 4 mld euro na pomoc dla regionów, które przyjmują uchodźców -mówiła Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI podczas konferencji w rzeszowskim ratuszu.
Kolejna, robocza tym razem, wizyta przedstawicieli Europejskiego Banku Inwestycyjnego zaplanowana jest w przyszłym tygodniu. Rozmowy będą dotyczyć nowej umowy inwestycyjnej, która wesprze Rzeszów w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy.
(…) Myślę, że Rzeszów będzie naszym partnerem na kolejne lata. Myślimy w tym kontekście o kwocie około 400 mln zł. Będzie to pierwsza kwota z tych 4 mld euro wsparcia dla regionów przyjmujących uchodźców na terenie UE. Jesteśmy otwarci na współpracę z miastem i dzisiaj patrzymy, jak wygląda realizacja poprzednich zadań po to, aby rozmawiać o kolejnej turze i finansowaniu kolejnych przedsięwzięć. Priorytetem są dla nas zadania dotyczące efektywności energetycznej, zielonej energii i innowacji – dodała Czerwińska.
Chcemy jako samorząd być ambitnym realizatorem zadań Komisji Europejskiej, wspieranych przez EBI. Czujemy się zmotywowani tym, że ocena naszych działań jest pozytywna. Mamy zaplanowany pakiet inwestycji związanych z klimatem, szczególny nacisk kładziemy na niskoemisyjność, bioróżnorodność, jakość życia i powietrza. Niebawem przedstawimy ich szczegóły – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.