Spis treści
- Kwalifikacja wojskowa? Co zrobić, gdy wypada w dniu matur?
- Kto musi się zgłosić na kwalifikację wojskową 2023?
Kwalifikacja wojskowa? Co zrobić, gdy wypada w dniu matur?
Gdy w kwietniu startowała kwalifikacja wojskowa, wraz z informacjami o niej pojawiła się też rozpiska terminów, w których kandydaci powinni zgłaszać się do Powiatowych Komisjach Lekarskich. Niestety, tegorocznych maturzystów czekała niemiła niespodzianka. W wielu przypadkach terminy kwalifikacji i egzaminów maturalnych pokrywały się. Co w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzą przepisy!
Jak przeczytać możemy na stronie Miasta Rzeszów, prawo przewiduje tego typu sytuacje.
Jeśli otrzymałeś/aś wezwanie na kwalifikację wojskową, a jej termin pokrywa się z Twoim egzaminem maturalnym, pamiętaj, żeby powiadomić o tym fakcie nadawcę swojego wezwania. Zostanie Ci wyznaczony inny, dogodny do Twoich planów termin.
Podstawę prawną takiego działania znajdziecie w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 27.02.2023 w sprawie kwalifikacji wojskowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 440):
§ 6. Jeżeli osoba wezwana do kwalifikacji wojskowej nie może z ważnych przyczyn stawić się w określonym terminie i zawiadomi o tym wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do dnia, w którym była obowiązana stawić się do kwalifikacji wojskowej, oraz przedstawi dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się, wójt (burmistrz, prezydent miasta) wyznacza tej osobie inny niż określony w wezwaniu termin stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
Kto musi się zgłosić na kwalifikację wojskową 2023?
Trwająca właśnie kwalifikacja wojskowa obejmuje szeroką grupę osób. Lista zainteresowanych jest nie tylko długa, ale i dość szczegółowa. Wcale nie są na niej tylko mężczyźni. Kto znalazł się na niej?
Wśród objętych kwalifikacją wojskową w 2023 są:
- mężczyźni urodzeni w 2004 roku;
- mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, bez przydzielonej kategorii służby wojskowej;
- osoby, w latach 2021 i 2022 uznane przez komisje lekarskie za tymczasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia – pod warunkiem, że okres niezdolności upływa przed zakończeniem tegorocznej kwalifikacji bądź złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności;
- kobiety urodzone w latach 1999-2004 posiadające kwalifikacje uprawniające do służby wojskowej oraz te w trakcie przyuczania do uzyskania tych kwalifikacji;
- wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat a nie przekroczyły 60 roku życia, i na ochotnika zgłosiły się do kwalifikacji, nie posiadając określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Polecany artykuł: