Mniej niż 10 urologów w Polsce potrafi to zrobić. Zabiegi pierwszy raz na Podkarpaciu [FOTO]

2022-07-13 12:39

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie odbyły się zabiegi enukleacji laserowej gruczolaka stercza. Operacja jest nadzieją dla mężczyzn, którzy cierpią na prostatę. W naszym regionie to były pierwsze tego typu zabiegi. Jak podkreśla Andrzej Sroka, rzecznik prasowy KSW 1, w Polsce mniej niż dziesięciu urologów potrafi wykonać tę operację.

Gruczolak stercza – co to jest?

Łagodny przerost gruczołu krokowego (prostaty, stercza) jest schorzeniem, które pojawia się u mężczyzn po skończeniu 45. roku życia. Cierpi na nie mniej więcej 40 proc. mężczyzn w wieku 60 lat. Co więcej, liczba z roku na rok się powiększa.

Głównym powodem jest starzenie się społeczeństwa. Rozrost prostaty powoduje zwiększenie masy gruczołu krokowego, który zaczyna coraz silniej zaciskać się wokół cewki moczowej. Powoduje to pojawienie się takich objawów jak: zaburzenia w oddawaniu moczu, tj. częstomocz (2-3 razy w ciągu nocy), parcie na pęcherz, niepełne opróżnieniem pęcherza czy słaby strumień moczu. 

Enukleacja laserowa gruczolaka stercza nadzieją dla chorych

W Rzeszowie zabieg enukleacja laserowa gruczolaka stercza została wykonana w KSW nr 1. Zabieg jest wykonywany przez cewkę moczową, do której wprowadza się energię emitowaną przez laser. Pod jej wpływem następuje precyzyjne oddzielenie przerośniętej tkanki gruczołu krokowego (gruczolaka) od prawidłowej tkanki prostaty. Wyłuszczony gruczolak jest usuwany z pęcherza przy użyciu specjalistycznego urządzenia zwanego morcelatorem.

Rzeszowscy urolodzy szkolą się pod okiem dra Marka Zawadzkiego, urologa z Centrum Urologii Zaawansowanej szpitala św. Anny w Piasecznie EMC Instytut Medyczny, jednego z pierwszych lekarzy w Polsce, który wykorzystuje tą technikę leczenia.

– Prostata jest jak pomarańcza; zbudowana jest ze skórki i miąższu. Z biegiem czasu miąższ się powiększa i uciska na skórkę. Aby zapobiec problemom należy bardzo precyzyjnie oddzielić jedno od drugiego - tłumaczy dr Marek Zawadzki.

Rzeszowska Masa Krytyczna w czerwcu przejedzie przez miasto aż dwa razy!

Pacjent zapomina, że był operowany

I przekonuje, że zabieg enukleacji laserowej gruczolaka stercza ma wiele zalet.

– Wysoka skuteczność, małe ryzyko, bezbolesny zabieg, szybka rekonwalescencja, zwykle pacjent po 3 tygodniach zapomina, że był operowany. Pacjent, który w wieku 60 lat przejdzie zabieg, już nigdy nie będzie potrzebował żadnej formy leczenia rozrostu gruczołu krokowego. Co najważniejsze PSA, czyli marker raka prostaty powinien obniżyć się do wartości mniej niż jeden. Dla pacjenta oznacza to, że nigdy nie będzie miał nowotworu - wylicza doktor Zawadzki.

Mało specjalistów i długa nauka

Niestety, aby lekarze mogli samodzielnie przeprowadzać zabiegi, muszą wykonać aż 50 operacji pod okiem mistrza.

- Szacuje się, że na całym świecie jest około 500 urologów, którzy potrafią wykonać enukleację laserową gruczolaka stercza tą metodą. W Polsce, to mniej niż 10 urologów, przeprowadza rocznie 900 zabiegów – informuje Andrzej Sroka, rzecznik prasowe Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 w Rzeszowie.

Jednakże stale rośnie zainteresowanie tym zabiegiem, stąd liczba szkolących się urologów stale się powiększa.

– Niebawem zabieg powinien stać się „złotym standardem” w procedurach urologicznych – pociesza dr Marek Zawadzki.

W KSW nr 1 w Rzeszowie procedura enukleacji laserowej gruczolaka stercza przy użyciu lasera tulowego wejdzie na stałe w przyszłym roku.

– Jest to zabieg bezpieczny i będący alternatywą dla resekcji przezcewkowej gruczolaka stercza. Można tą metodą usunąć duże gruczolaki nawet powyżej 100 ml objętości co w przypadku elektroresekcji przezcewkowej byłoby trudne - zapewnia dr n. med. Janusz Ławiński dyrektor KSW nr 1 i kierownik Kliniki Urologii Onkologicznej.

Laser światłowodowy tulowy (TFL) jest nowatorskim typem lasera, który po niedawnym wprowadzeniu do użycia, okazał się obiecujący i może oferować kilka zalet w porównaniu z laserami Ho:YAG. TFL. Wykazuje liczne potencjalne zalety w porównaniu z obecnie szeroko stosowanym laserem Ho:YAG, także w litotrypsji laserowej złogów moczowych.

Źródło: Mniej niż 10 urologów w Polsce potrafi to zrobić. Zabiegi pierwszy raz na Podkarpaciu [FOTO]