„W związku ze zgłoszeniem Państwowej Inspekcji Sanitarnej dot. przekroczenia dopuszczalnego poziomu kadmu w owocach jagody kamczackiej uprawianych w gospodarstwie na terenie woj. podkarpackiego, inspektorzy WIOŚ w Rzeszowie udali się na miejsce w celu zweryfikowania tej informacji” – poinformowali inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Czym jest jagoda kamczacka?
Jagoda kamczacka jest podobna do borówki amerykańskiej. Można z niej wytwarzać napary, konfitury i nalewki. Owoce jagody bogate są we właściwości lecznicze. Mogą być pomocne w chorobach układu krążenia, cukrzycy czy zakażeniach.
Dlaczego kadm jest szkodliwy?
Kadm to jeden z czynników zanieczyszczenia środowiska. Stanowi zagrożenie zarówno dla zwierząt i ludzi. W unijnej dyrektywie Restriction of Hazardous Substances został skwalifikowany jako „groźny dla zdrowia metal ciężki”. Natomiast Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem umieściła kadm w pierwszej grupie substancji rakotwórczych.
Kadm jest wysoce toksyczny. Przyjęcie go przez człowieka może prowadzić do uszkodzenia takich narządów jak:
- nerki,
- wątroba,
- płuca,
- trzustka,
- jądra i innych.
Szczególnie wątroba i nerki, czyli narządy związane z eliminacją tego metalu z organizmu, są narażone na toksyczne działanie kadmu.
Trująca jagoda kamczackiej. "Analizy są w toku"
Na razie inspektorzy pobrali próbki ziemi i zabrali je do badań.
- Analizy są w toku – napisali na Twitterze inspektorzy.
Źródło: Niebezpieczne dla zdrowia jagody? Interwencja WIOŚ w gospodarstwie na Podkarpaciu