Nie da się jej wyprodukować, a potrzebna jest przez cały rok. Mowa o krwi, która potrzebna jest w szczególności podkarpackim szpitalom, zarówno do przeprowadzania planowych operacji, jak również ratowania poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. W pierwszej kolejności do honorowej donacji zgłosić powinny się osoby posiadające ujemną grupę 0 i B, a także dodatnią A. To właśnie w tych sekcjach Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie ma aktualnie najniższe zapasy magazynowe.
Kto może zostać dawcą?
Każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, ważąca nie mniej niż 50 kg. O zakwalifikowaniu do podzielenia się życiodajną kroplą decyduje lekarz, który przed wejściem na salę przeprowadza z kandydatem wywiad. Ten dopiero daje odpowiedź na to, czy dana osoba może zostać dawcą oraz czy jej krew nie będzie stwarzać zagrożenia dla biorcy.
Do oddania krwi warto się też wcześniej przygotować, czyli w dniu poprzedzającym donację wypić od 1,5 do 2 l płynów, rano zaś, w dniu wizyty w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie przy ul. Wierzbowej lub jego oddziałach terenowych, zjeść lekkostrawny i niskotłuszczowy posiłek.
Krew oddawać można także podczas organizowanych w całym regionie akcji plenerowych - najbliższa już w poniedziałek, 23 maja w Krośnie, na placu przed budynkiem Starostwa Powiatowego przy ul. Bieszczadzkiej. Chętni do podzielenia się życiodajną kroplą mogą przychodzić między 9.30 a 12.30.
Źródło: Niski stan krwi w regionie. Potrzebne grupy 0RhD- i BRhD. Kto może oddać krew?