Roczny koszt utrzymania pływalni przy ul. Sportowej 8 to blisko 1,5 mln złotych z czego ok. 340 tysięcy złotych jest przeznaczone na zakup gazu i energii elektrycznej. Po podwyżce cen gazu, która obowiązuje od 1 listopada 2022 roku rachunki za gaz wzrosną o blisko 450 procent – mówi Joanna Sowa z krośnieńskiego ratusza. I dodaje, że zamknięcie pływalni przez cały rok 2023 może przynieść oszczędności na kwotę 700 tys. zł.
CZYTAJ TAKŻE: Dodatkowa opłata do rachunku za prąd. Ekspert: prędzej czy później i tak będzie
Basen w Krośnie zamknięty
Aktywność grup sportowych, prowadzenie lekcji wychowania fizycznego dla uczniów krośnieńskich szkół będzie odbywało się w innym obiekcie. Basenie przy ul. Wojska Polskiego przejmie część działalności zamkniętej 5 listopada pływalni przy ul. Sportowej.
- Pływalnia opracowuje nowy harmonogram funkcjonowania i wydłuża godziny pracy. Basen przy ul. Sportowej jest zamknięty do odwołania, a wznowienie działalności jest uwarunkowane od środków finansowych – tłumaczy rzecznik.
Oszczędności w Krośnie. Latarnie częściowo wyłączone
Zamknięcie jednego z basenów nie jest jedyną oszczędnością na jaką krośnieński magistrat musiał się zdecydować. Aby obniżyć koszty funkcjonowania miasta od północy wyłączane jest uliczne oświetlenie i zaświecane jest ponownie o 4:00 nad ranem.
Źródło: Rachunki za prąd utopiły basen w Krośnie. Wzrost kosztów o 450 procent!– Dla oświetlenia ulicznego cena netto wynosi 1,69 zł/kWh, dotychczas wynosiła ona 0,34 zł/kWh. Jest to zatem ogromny wzrost, który ukazuje dużą niestabilność i nieprzewidywalność sytuacji energetycznej w nadchodzącym czasie - jeszcze we wrześniu tłumaczyli urzędnicy.