Porozumienie w sprawie uruchomienia, na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej, obserwatorium astronomicznego podpisali: rektor Politechniki Rzeszowskiej Piotr Koszelnik oraz prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna.
Jak wynika z dokumentu, POLSA zadbać ma zarówno o przeprowadzenie prac budowlanych, jak również o instalację, obsługę i utrzymanie infrastruktury przeznaczonej do obserwacji przestrzeni kosmicznej.
Z punktu widzenia POLSA głównym celem obserwatorium będzie wyszukiwanie i śledzenie na niebie sztucznych satelitów Ziemi. Przy ciągle rosnącej liczbie satelitów jest to konieczne dla unikania zderzeń i zapewnienia bezpieczeństwa kosmicznego. Nawiązanie współpracy z Politechniką Rzeszowską pozwoli na szersze jego wykorzystanie. W szczególności umożliwi wymianę doświadczeń, kompetencji w zakresie zaawansowanych systemów automatyki, np. konstrukcji obserwatoriów robotycznych. Budowa obserwatorium w Bezmiechowej z pewnością przyczyni się również do lepszego kształcenia kadr dla sektora kosmicznego w Polsce, w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa kosmicznego- powiedział prezes Grzegorz Wrochna.
Dzięki podpisanej umowie zyska także Politechnika Rzeszowska, która będzie mogła poszerzyć swoje obszary badawcze, studenci zaś będą mieli szansę na zdobycie nowych i unikalnych kompetencji.
To ambitne przedsięwzięcie pozwoli wykorzystać infrastrukturę i potencjał badawczo-naukowy pracowników Politechniki Rzeszowskiej, którzy od wielu lat specjalizują się m.in. w tematyce lotniczej i kosmicznej. Mamy doświadczenie, ludzi i odpowiednie zaplecze, aby temu sprostać. Lotnictwo i kosmonautyka to jedna z wiodących dyscyplin naukowych na Politechnice Rzeszowskiej, co jest związane z obecnością przemysłu lotniczego w regionie. Kosmonautyka to naturalna konsekwencja związku z branżą lotniczą i w tym zakresie prowadzone są badania na naszej uczelni. Ta bardzo ważna inicjatywa powinna wzmocnić potencjał wzrostu badań naukowych w obszarze technologii kosmicznych i technik satelitarnych- podkreśla prof. Piotr Koszelnik.
Prezes Grzegorz Wrochna podkreślił też podczas konferencji prasowej, że Polska Agencja Kosmiczna z wielką uwagą śledzi poczynania studentów, którzy mogą być przyszłością firm działających w sektorze kosmicznym.
A tutaj w Rzeszowie mamy znakomite uczelnie. Mamy technologie lotnicze, a technologie kosmiczne są z nimi pokrewne Dzięki czemu inżynierowie, naukowcy, którzy się tutaj kształcą będą mogli w przyszłości zasilać firmy polskiego sektora kosmicznego – dodał Grzegorz Wrochna.
Miejsce powstanie nowego obserwatorium astronomicznego wybrane zostało nieprzypadkowo. To właśnie na południu naszego kraju odnotowywane są najlepsze warunki do obserwacji nieba, dla których kluczowe są przejrzystość powietrza o stopień zanieczyszczenia sztucznym światłem.
Źródło: REGION: W Bezmiechowej powstanie obserwatorium astronomiczne!