Są pierwsze fotki komety C/2022 E3 (ZTF)! Zielony obiekt jest już widoczny na nocnym niebie

i

Autor: pexels

Są pierwsze fotki komety C/2022 E3 (ZTF)! Zielony obiekt jest już widoczny na nocnym niebie

2023-01-25 15:28

Kometa C/2022 E3 (ZTF) jest już coraz bliżej Ziemi. Co więcej, jest już także widoczna na niebie! W sieci zaczynają pojawiać się pierwsze zjawiska tego niezwykłego zjawiska. Nie będziemy ukrywać – zachwycają. „Zielona kometa” prezentuje się na nich wspaniale! Zobaczcie sami.

Kometa C/2022 E3 (ZTF) jest już na tyle blisko, że pozwala to na prowadzenie obserwacji. W stronę północnej części nocnego nieba skierowały się w ostatnim czasie obiektywy aparatów i teleskopów. Jeden z nich należał do astrofotografa z Portugalii. Fotki, które wykonał, w ekspresowym tempie podbiły Internet!

Pierwsze zdjęcia komety C/2022 E3 (ZTF)

Jednym ze szczęśliwców, którym udało się uchwycić w obiektywie kometę C/2022 E3 (ZTF), jest Miguel Claro. Astrofotograf do zrobienia wyjątkowych fotek wykorzystał zmodyfikowany aparat, którym regularnie wykonuje zdjęcia kosmosu. Claro podzielił się na swoim instagramowym profilu efektami wytężonych obserwacji nocnego nieba. Udało się mu uchwycić kometę w całej krasie.

Kometa C/2022 E3 jest wyjątkowa

Obiekt jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swój kolor, ale i orbitę. Jej układ nie daje szans na to, że jeszcze za naszego życia „zielona kometa” wróci w rejony Ziemi. Oznacza to, że na przełomie stycznia i lutego będziemy mieli jedyną okazję do jej obserwacji. Kometa najbliżej Ziemi znajdzie się 2 lutego 2023 roku. Jest ona na tyle jasna – jej blask to ok. 5-6 magnitudo – że z dużym prawdopodobieństwem będzie można zobaczyć ją gołym okiem. Oczywiście przy sprzyjających warunkach pogodowych.

Aparat, którym Claro wykonał niesamowite zdjęcia komety, to zmodyfikowana lustrzanka cyfrowa Nikon D850, która podłączona została do teleskopu Takahashi FSQ106 ED w Obserwatorium Ciemnego Nieba Alqueva w Portugalii. Sprzęt, o którym mowa, jest specjalnie przystosowany do rejestrowania fal H-alfa. Astrofotograf, by wykonać zdjęcia, naświetlał matrycę przy każdym ujęciu przez 200 sekund. W sumie udało mu się uchwycić 14 kadrów. Pomógł mu w tym nie tylko zaawansowany sprzęt, ale i specjalne oprogramowanie.

Kometa C/2022 E3 straciła ogon

Odwiedziny w Układzie Słonecznym nie skończyły się dobrze dla komety C/2022 E3. W kosmiczny obiekt, który wyróżniał się świecącym na zielono ogonem, trafiła materia ze słonecznego wyrzutu koronalnego. Do jej oderwania od powierzchni Słońca doszło pod koniec stycznia, podczas jednej z burz słonecznych. Kometa C/2022 E3 została w wyniku tego spotkania uszkodzona. Materia zniszczyła część ogona obiektu. Podzielił się on i nie jest już jednolity. Całe zdarzenie uchwycił obiektyw astronoma Michaela Jägera.

Kosmos w Sopotni Wielkiej na wyciągnie ręki
Źródło: Są pierwsze fotki komety C/2022 E3 (ZTF)! Zielony obiekt jest już widoczny na nocnym niebie